Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Akvaponické farmy môžu byť čoskoro poháňané rybími výkalmi

Akvaponické farmy môžu byť čoskoro poháňané rybími výkalmi
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
21. 6. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Akvaponické prevádzky kombinujú akvakultúru a hydropóniu, pričom voda bohatá na živiny z prvej z nich sa používa na hnojenie rastlín v druhej. Čoskoro by takéto systémy mohli byť poháňané aj metánovým bioplynom získaným z vlastných rybích výkalov.

V typickom akvaponickom systéme sa ryby chovajú v pozemných nádržiach, ktoré sú prepojené potrubím s hydroponickými záhonmi bez pôdy, v ktorých sa pestuje zelenina. Keď sa voda prečerpáva z jedného záhonu do druhého, rybí odpad v tejto vode hnojí rastliny. Okrem toho baktérie v pestovateľských lôžkach rozkladajú odpad, čím pomáhajú čistiť vodu pred jej opätovným vrátením do nádrží s rybami.

Švédski vedci z Göteborgskej univerzity teraz prišli s novým využitím ťažšieho pevného rybieho odpadu, ktorý by inak v niektorých prevádzkach akvaponiky zostal nevyužitý. Po tom, ako sa rybie výkaly usadia na dne samostatnej nádrže, je možné ich zozbierať a premeniť na koncentrovanú zmes bioplynu, ktorá obsahuje 70 % metánu. Technika premeny využíva proces známy ako anaeróbna digescia, pri ktorej baktérie rozkladajú biologicky rozložiteľný materiál za neprítomnosti kyslíka.

Pozemná nádrž pre ryby v existujúcej akvaponickej prevádzke.

V reálnom scenári použitia by sa bioplyn mohol následne použiť na napájanie elektrických systémov v akvaponickom systéme, čím by sa znížila jeho uhlíková stopa aj prevádzkové náklady. Navyše by sa živiny uvoľnené z odpadu počas procesu rozkladu mohli použiť na ďalšie hnojenie rastlín. Oxid uhličitý, ktorý vzniká pri spaľovaní bioplynu, by sa mohol tiež využiť na podporu rastu rastlín v uzavretom prostredí, ako sú skleníky.

Hoci sa systém zatiaľ testoval len v laboratórnych podmienkach, plánuje sa, že sa ešte toto leto vyskúša v komerčnej akvaponickej prevádzke.

„Rybí odpad obsahuje veľa živín,“ povedal vedúci vedec Victor Lobanov. „Tie by sa mali dať využiť aj v akvaponike, aby sa umožnila ešte udržateľnejšia produkcia potravín ako dnes“.