„Inteligentná pôda“ vypestuje o 138 % väčšie plodiny pri použití o 40 % menej vody
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 22. 7. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Zalievanie a hnojenie plodín s cieľom zabezpečiť dostatok potravín pre meniaci sa svet je v poľnohospodárstve veľkou výzvou. Vedci z Texaskej univerzity v Austine teraz vyvinuli „inteligentnú pôdu“, ktorá dokáže udržať rastliny lepšie hydratované a zabezpečiť kontrolované uvoľňovanie živín. V testoch sa výrazne zlepšil rast plodín pri oveľa menšej spotrebe vody.
Odhaduje sa, že približne 70 % svetovej spotreby sladkej vody ide len na poľnohospodárstvo. To, samozrejme, znamená, že v oblastiach, kde je voda vzácnejšia, môže byť ťažké pestovať plodiny a nakŕmiť obyvateľstvo, preto vedci skúmajú spôsoby, ako zvýšiť účinnosť.
Nová štúdia, ktorá vychádza z predchádzajúcej práce, predstavuje dobrý krok týmto smerom. Pôda dostala prívlastok „inteligentná“ vďaka pridaniu špeciálne vytvoreného hydrogélu, ktorý cez noc absorbuje viac vodnej pary zo vzduchu a počas dňa ju uvoľňuje ku koreňom rastlín. Pridanie chloridu vápenatého do hydrogélu tiež zabezpečuje pomalé uvoľňovanie tejto životne dôležitej živiny.
Tím testoval novú inteligentnú pôdu v laboratórnych pokusoch, pričom pestoval rastliny v 10 gramoch pôdy, pričom niektoré obsahovali 0,1 g hydrogélu. Simuloval sa cyklus deň / noc s 12 hodinami tmy pri teplote 25 °C a relatívnej vlhkosti 60 % alebo 90 %, po ktorých nasledovalo 12 hodín simulovaného slnečného svetla pri teplote 35 °C a vlhkosti len 30 %.
Rastliny rastúce v hydrogélovej pôde vykazovali 138 % nárast dĺžky stonky v porovnaní s kontrolnou skupinou. Dôležité je, že rastliny pestované v hydrogélovej pôde to dosiahli, aj keď potrebovali o 40 % menej priameho zalievania.
„Globálny nedostatok vody v spojení s rastúcou populáciou má bezprostredný vplyv na potravinovú bezpečnosť,“ povedal Guihua Yu, zodpovedajúci autor štúdie. „Táto nová trieda hydrogélov ponúka sľubné riešenie na splnenie naliehavých potrieb nedostatku vody a efektívneho príjmu živín v modernom udržateľnom poľnohospodárstve.“
V ďalšej práci tím plánuje vyskúšať začlenenie iných typov hnojív a uskutočniť dlhšie poľné experimenty. Výskum bol pritom nedávno uverejnený v magazíne ACS Materials Letters.