Geneticky upravené beztŕňové ruže dláždia cestu k lepším úrodám
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 7. 8. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Každý má rád ruže, no asi by sme ich milovali ešte viac, keby nemali svoje ostré tŕne. Vedci teraz našli spôsob pestovania beztŕňových ruží a ich zistenia by mohli viesť k ľahšiemu zberu plodín.
Na začiatok treba spomenúť, že už existujú niektoré odrody ruží, ktoré sú prirodzene beztŕňové. To však neplatí pre väčšinu z nich. A čo viac, plodiny, ako sú černice a baklažány, spolu s niektorými odrodami paradajok, zemiakov a ryže, majú tiež tŕne odpudzujúce bylinožravce, ktoré sú vedecky klasifikované ako „ostne“. To robí zber ich plodov prácnym a časovo náročným.
S ohľadom na tento problém vedci z Laboratória Cold Spring Harbor v New Yorku a Universitat Politècnica de València (UPV) v Španielsku začali s analýzou baklažánov. Tím pod vedením profesora Zacharyho Lippmana z Cold Spring a postdoktoranda Jamesa Satterleeho zistil, že určité mutácie génu známeho ako LOG (LOnely Guy – osamelý chlapík) zabránili rastlinám produkovať ostne.
Už bolo známe, že LOG uľahčuje syntézu určitých rastlinných hormónov. Vedci sa pýtali, či by to mohlo byť zodpovedné aj za produkciu tŕňov v iných plodinách, a tak sa obrátili na kolegov v krajinách ako Francúzsko, Kanada, Nemecko a Spojené kráľovstvo.
Po preskúmaní predchádzajúcich štúdií a vykonaní nového výskumu sa zistilo, že LOG bol spojený s rastom ostňov u približne 20-tich druhov. Išlo zrejme o konvergentnú evolúciu, keďže rastliny neboli všetky navzájom úzko prepojené a niektoré z nich sa od ostatných vyvíjali milióny rokov.
Pomocou techniky úpravy génov CRISPR na umlčanie génu LOG sa vedec z INRAE (Institut National de la Recherche Agronomique) vo Francúzsku dostal k drastickému zníženiu rastu ostňov na ružiach. Výskumníci z Cornellovej univerzity medzitým odstránili ostne v austrálskej ovocnej rastline známej ako púštne hrozienka. Ba čo viac, nezdalo sa, že by umlčanie génu malo na rastliny nejaké škodlivé účinky.
„Odstránenie ostňov z plodín by uľahčilo manipuláciu a zber plodín, znížilo by sa riziko zranenia pracovníkov v poľnohospodárstve a znížilo by sa poškodenie po zbere spôsobené pichľavými ostňami,“ hovorí profesor Jaime Prohens z UPV. „Okrem toho, získavanie nových odrôd bez tŕňov by mohlo viesť k väčšej akceptácii a spotrebe zo strany spotrebiteľov. To všetko by bolo prínosom.“
Článok o výskume bol nedávno publikovaný v magazíne Science.