Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prvá vertikálna farma, ktorá vypestuje 1,81 milióna kg bobúľ ročne

Prvá vertikálna farma, ktorá vypestuje 1,81 milióna kg bobúľ ročne
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
2. 10. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Richmonde v americkom štáte Virgínia sa uskutočnili významné kroky smerom k lepšej, udržateľnej a cenovo dostupnej produkcii potravín bez environmentálnych problémov. Bola totiž otvorená „prvá farma na svete na pestovanie bobúľ vo veľkom meradle vo vertikálnych priestoroch“. Stojí za ňou medzinárodný tím vedcov, ktorí v tejto novej fáze poľnohospodárstva vidia spôsob, ako zmierniť globálny dopyt po potravinách.

Farma Plenty Richmond je navrhnutá tak, aby produkovala viac ako 1,81 milióna kilogramov jahôd pestovaných vertikálne vo vnútri v 9 metrov vysokých vežiach, pričom sa využije menej ako 3 716 metrov štvorcových, čo je menej ako jeden aker. To je len zlomok plochy potrebnej na tradičnú produkciu jahôd, ktorá navyše podlieha sezónnym a environmentálnym faktorom, ktoré obmedzujú výnosy.

Spoločnosť tvrdí, že jahody od globálnej spoločnosti Driscoll's budú na pultoch obchodov s potravinami začiatkom roka 2025.

„Farma Plenty zvýši miestnu poľnohospodársku produkciu a podporí hospodársky rozvoj, a to všetko pri diverzifikácii voči rizikám a ochrane životného prostredia,“ povedal Glenn Youngkin, guvernér štátu Virgínia. „Tešíme sa na podporu ich inovatívnych prístupov k revolučným zmenám v tomto odvetví.“

Doteraz sa komerčné vertikálne pestovanie rastlín obmedzovalo väčšinou na produkciu šalátu, ale tento najnovší technologický pokrok rozšíril rozsah toho, čo sa dá pestovať smerom nahor. Vďaka regulácii teploty, svetla a vlhkosti v 12 pestovateľských „miestnostiach“ bolo opeľovanie rastlín tiež navrhnuté tak, aby bolo efektívnejšie ako opeľovanie včelami. Spoločnosť verí, že to v konečnom dôsledku povedie k väčšej uniformite plodov a k menšiemu množstvu odpadu.

„Táto farma je modelom pozitívneho vplyvu, ktorý môže mať klimaticky orientované poľnohospodárstvo, a dôkazom, že vertikálne poľnohospodárstvo môže zabezpečiť rozmanitosť plodín, rozšírenú a miestnu produkciu potrebnú na zabezpečenie budúcnosti globálneho potravinového systému,“ povedal Arama Kukutai, generálny riaditeľ spoločnosti Plenty. „Farma Plenty Richmond je vyvrcholením 200 výskumných pokusov za posledných šesť rokov, ktorých cieľom bolo zdokonaliť pestovanie jahôd s konzistentnou chuťou počas celej sezóny v interiéri. Spoločnosť Driscoll's nastavuje neuveriteľne vysokú latku kvality svojich bobúľ a my sme nadšení, že môžeme spojiť svoje sily a dôsledne poskytovať ultraprémiové jahody Driscoll's po celý rok.“

9-metrové vertikálne kryté veže jahôd vo vertikálnej farme Plenty.

Toto video spred roka ukazuje počiatky práce spoločnosti na vytvorení modelu vertikálneho poľnohospodárstva, ktorý by mohol umožniť takýto druh maloplošnej, vysoko výnosnej a celoročnej produkcie potravín.

Otvorenie tejto prvej vertikálnej farmy je vyvrcholením dlhoročného vedeckého výskumu tohto modelu, na ktorom pracoval celosvetový tím z organizácií ako Queenslandská univerzita, Macquariova univerzita, Wageningenská univerzita, Floridská univerzita, Univerzita v Basque Country, CAS Centrum excelentnosti pre molekulárne vedy o rastlinách a Šanghajský inštitút fyziológie a ekológie rastlín.

„Vertikálne farmy pestujú plodiny v interiéri vo vrstvách na sebe a poskytujú konzistentné výnosy a kvalitu plodín, ale spotrebúvajú obrovské množstvo nákladnej energie na svetlo a prúdenie vzduchu,“ povedal Paul Gauthier, profesor chránených plodín na Queenslandskej univerzite v Austrálii. „Ak vytvoríme dynamickejšie prostredie, ktoré zapína a vypína svetlá a senzory počas dňa v súlade s cyklami fotosyntézy, namiesto toho, aby sme ich nechali stále zapnuté, mohli by sme využívať lacnejšiu energiu v čase mimo špičky a stále maximalizovať výhody vertikálneho poľnohospodárstva.“

„Podarilo sa mi dosiahnuť produkciu jahôd 6 kg na rastlinu, keď všetci tvrdili, že v skleníku sa dajú vyprodukovať maximálne 2 kg,“ dodal. „Úpravou prostredia a tlačením na ich limit som výnos jahôd znásobil trojnásobne.“

Pestovateľská miestnosť bude vysoko kontrolovaná, aby sa optimalizovalo opeľovanie a produkcia plodov.

Richmondská farma využíva o 97 % menej pôdy a až o 90 % menej vody ako konvenčné poľnohospodárstvo, eliminuje používanie pesticídov a kontrolované prostredie a kratší dodávateľský reťazec tiež znížia riziko patogénnych ochorení plodín.

„Chcel by som, aby sa chránené pestovanie plodín alebo poľnohospodárstvo v kontrolovanom prostredí považovalo za samostatnú disciplínu rastlinnej vedy,“ dodal Gauthier. „Ak chceme do roku 2050 zvýšiť produkciu potravín až o 70 %, musíme sa na veci pozerať inak. To nám umožňuje vertikálne poľnohospodárstvo. Predtým sme túto možnosť nemali.“

„Spojením našich 100-ročných poľnohospodárskych skúseností a patentovaných odrôd spolu s najmodernejšou technológiou spoločnosti Plenty môžeme poskytovať rovnakú konzistentnú chuť a kvalitu, ktorú naši zákazníci milujú - teraz pestovanú lokálne,“ povedal Soren Bjorn, generálny riaditeľ spoločnosti Driscoll's. „Táto nová inovatívna farma je silným krokom vpred pri pokračovaní rastu kategórie novými spôsobmi pre našich zákazníkov a spotrebiteľov.“

Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Frontiers in Science.