Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vibrácie smartfónu odhalia pokazené mlieko bez otvorenia krabice

Vibrácie smartfónu odhalia pokazené mlieko bez otvorenia krabice
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
6. 11. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Aplikácia presne zistí, či sa mlieko pokazilo, pomocou zabudovaného vibračného motora v bežne dostupnom smartfóne a nemusíte pritom ani otvárať krabicu s mliekom. Podľa výskumníkov, ktorí stoja za touto technológiou, by to mohlo pomôcť zabrániť chorobám a litrom bieleho mlieka vyliatym do kanalizácie.

Predstavte si to: je ráno, vy si z chladničky beriete mlieko a pridávate si ho do kávy. Namiesto bielej tekutiny sa však objaví žltnúca, hrubá kaša. Privoniate ku krabici, aby ste si overili, či to, čo vidíte, je správne, a kyslý zápach vás takmer omráči. Predtým, ako ju vylejete do drezu, si ju trikrát skontrolujete a pozriete sa na dátum spotreby. Mlieko je frustrujúco stále v dátume spotreby.

Tomuto scenáru by mohlo byť čoskoro koniec vďaka výskumníkom z Univerzity v Novom Južnom Walese (UNSW) Sydney. Vyvinuli totiž aplikáciu pre smartfóny s názvom VibMilk, ktorá pomocou zabudovanej vibračnej funkcie bežne dostupného smartfónu zisťuje, či sa mlieko pokazilo. A to bez toho, aby bolo potrebné otvoriť krabicu s mliekom.

„Môžete cítiť alebo ochutnať, či je mlieko pokazené, ale to si vyžaduje otvorenie obalu,“ povedal profesor Wen Hu z katedry informatiky a inžinierstva UNSW. „Týmto spôsobom sa mlieko vystavuje pôsobeniu baktérií, čo urýchľuje jeho kazenie. VibMilk je neinvazívna, čo znamená, že môžete otestovať čerstvosť mlieka bez toho, aby ste porušili uzáver.“

Kombinácia vody, tukov, bielkovín a vitamínov v mlieku je ideálnym prostredím pre rast rôznych baktérií, z ktorých niektoré sú pre človeka škodlivé. Hoci pasterizácia a ošetrenie ultravysokou teplotou majú zabrániť uvedenému rastu, nie vždy sú úspešné, čo vedie k chorobám, stiahnutiu potravín z trhu, plytvaniu a súvisiacim finančným stratám.

Mnohí spotrebitelia sa pri určovaní, či je výrobok bezpečný na pitie, spoliehajú na dátumy „predajnosti“ alebo „minimálnej trvanlivosti“ na obaloch mlieka. Výskumníci však tvrdia, že ide len o hrubé odhady a môžu byť nepresné.

„Dátum „spotrebujte do“ predstavuje skôr indikáciu ako definitívnu dobu spotreby,“ povedal Hu. „Keď výrobcovia stanovujú tieto dátumy, vychádzajú z predpokladov o faktoroch, ako je teplota a dĺžka skladovania, ktoré sú založené na najhorších scenároch. Ak sa mlieko skladuje za správnych podmienok (napr. teplota), bude bezpečné na konzumáciu aj niekoľko dní po vyznačenom dátume. Ak však nie je, nemusí byť dobré ani do tohto dátumu.“

Výskumníci teda vymysleli riešenie. Keď sa mlieko kazí, mení sa z koloidu - jednej látky rovnomerne rozptýlenej v inej - na svoje oddelené zložky tvaroh, srvátku a vodu. Degradácia mení fyzikálne vlastnosti tekutiny a vytvára rôzne vibračné signály. S týmito zmenami súvisí aj zmena pH, a to zo 6,6 (čerstvé) na 4,4 (úplne pokazené).

Tento jednoduchý prístup znamená, že nemusíte otvárať krabicu, aby ste skontrolovali, či je mlieko čerstvé.

Aplikácia VibMilk využíva vibračné signály produkované motorom smartfónu a zbierané jeho inerciálnou meracou jednotkou (IMU) na zistenie stupňa produkovaných vibrácií. Aplikáciou algoritmov strojového učenia na tieto údaje aplikácia priradí jeden z 23 stupňov pH.

Pri testovaní aplikácie na štyroch bežných smartfónoch s dvoma typmi vibračných motorov - pre motor v osi x na telefóne Google Pixel 6 a Samsung Galaxy S22 a pre motor v osi z na telefóne Samsung Galaxy 21 FE a Google Pixel 5 - výskumníci zistili, že VibMilk predpovedá pH mlieka s priemernou presnosťou až 98,35 %. Čerstvé, neznečistené mlieko rozpoznal so 100 % presnosťou.

Metóda získavania vibračného signálu je trochu menej technologická. Aplikácia sa otvára, keď je smartfón priložený na vonkajšej strane krabice s mliekom. Na rozdiel od iných metód zisťovania skazenosti však aplikácia nevyžaduje priehľadnú nádobu ani otvorenie uzáveru a nevyžaduje ani drahé a objemné vybavenie. Výskumníci ešte neskončili s vylepšovaním.

„Hoci máme dobré výsledky s našimi súčasnými metódami, nemôžeme zaručiť rovnaké výsledky s výrobkami od iných výrobcov, ktorí používajú iné materiály,“ povedal Hu. „Takže skôr, ako si spotrebitelia budú môcť túto technológiu široko osvojiť, musíme spolupracovať s viacerými výrobcami.“

Aplikácia VibMilk tak zatiaľ nie je k dispozícii na stiahnutie v obchodoch s aplikáciami. Štúdia bola nedávno uverejnená v magazíne IEEE: Internet of Things Journal.