Šupky z granátového jablka ako jedlý povlak chrániaci jahody

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 8. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Ak ste niekedy jedli granátové jablko, viete, že veľkú časť tohto ovocia tvorí jeho hrubá šupka, ktorá sa jednoducho vyhodí. Čoskoro by sa však táto šupka mohla použiť na vytvorenie jedlého povlaku, ktorý pomôže zabrániť jahodám, aby sa pokazili.
Hoci všetky druhy ovocia sú náchylné na skazenie, jahody majú obzvlášť krátku trvanlivosť. Čiastočne je to spôsobené tým, že sú veľmi vlhké a dosť kyslé, čo z nich robí ideálne prostredie pre huby. Okrem toho majú jahody nezvyčajne vysokú rýchlosť respirácie, čo spôsobuje, že sa rýchlo rozkladajú a kazia.
V dôsledku toho sa niekoľko skupín pustilo do vývoja jedlých povlakov, ktoré umožňujú, aby jahody zostali dlhšie čerstvé. Okrem iných zložiek sa tieto látky skladajú z kanabidiolu, kukurice, vajec, hodvábu a pektínu. Teraz je tiež jeden, ktorý je vyrobený zo šupiek granátového jablka bohatých na antioxidanty.
Vedení profesorom Stanislauom Boguszom Juniorom, vedci z brazílskej Univerzity v São Paule začali s využitím prírodných hlboko eutektických rozpúšťadiel na extrakciu rôznych fenolových zlúčenín z odpadových šupiek granátového jablka.
Tieto zlúčeniny, ktoré majú antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti, sa potom zmiešali s dvoma polymérmi: želatínou a biopolymérom známym ako chitosan. Ten sa získava z odpadu mäkkýšov z morského priemyslu, v tomto prípade z vnútorných schránok chobotnice, a v skutočnosti má vlastný antimikrobiálny účinok. Pri aplikácii na jahody jednoduchým namáčaním vytvoril povlak tenký film, ktorý blokoval mikróby, stratu vlhkosti a výmenu plynov, čo spomaľovalo proces respirácie.
V laboratórnych testoch sa zistilo, že potiahnuté jahody nevykazovali žiadne známky kontaminácie plesňami až do šiestich až ôsmich dní po umiestnení do chladničky. Naproti tomu nepotiahnutá kontrolná skupina sa kontaminovala už po štyroch dňoch. Obalené jahody si navyše zachovali svoju pevnosť, farbu, textúru a arómu, a čo je veľmi dôležité, zistilo sa, že chuť sa nelíši od ich neobaleného náprotivku.
Bogusz a kolegovia teraz skúmajú možnosť licencovania technológie komerčným partnerom. Článok o výskume bol nedávno publikovaný v magazíne Food Chemistry.