Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Microgarden: Origami skleník na mikrozeleň

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
22. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Microgarden vám predstaví možnosť, ako si vypestovať mikrozeleň uprostred mesta - ide o jednoduchý koncept malého skladacieho skleníku na spôsob origami. Microgarden má tvar šesťcípej hviezdy a je z nepremokavého priesvitného materiálu. V ňom sa v priebehu dvoch týždňov dá vypestovať tzv. mikrozeleň - teda miniatúrna bazalka, rukola či kel, ktoré sú vhodné na varenie.

Niet nad originál domácu zeleninu. O tom netreba diskutovať. No ťažko si vypestujete paradajky, papriku či nebodaj zemiaky uprostred veľkomesta. No na pomoc zase prichádzajú vývojári a technológie, ktoré vám doprajú nielen chuť z čerstvej zeleniny, ale najmä pocit, že ste si ju vypestovali sami. Spoločnosť Infarm z Berlína a Tomorrow Machine zo Štokholmu prinášajú svoje „zariadenie“ s názvom Microgarden. Ide o jednoduchý koncept malého skladacieho skleníku na spôsob origami. Microgarden má tvar šesťcípej hviezdy a je z nepremokavého priesvitného materiálu.

A čo všetko v ňom môžete pestovať? Keďže Microgarden má veľkosť asi ako tanier, nerátajte s klasickou zeleninou. No tvorcovia pri jeho vývoji mysleli skôr na druh zeleniny a rastlín, ktoré sa nazývajú „microgreen“, teda mikrozeleň. Sú to malé rastlinky, s ktorými sa stretávame pomerne už pomerne často v reštauráciách a tvoria zminiaturizovanú náhradu za rukolu, bazalku, kel, koriander, či repu. Postup je jednoduchý – do Microgarden nalejete určité želé a doň nasypete semienka, ktoré získate „v kite“ s origami-skleníkom. Hviezdu potom uzavriete a na 3 dni ju prikryjete prikrývkou. Potom sa vystaví svetlu a po týždni sa postupne transformuje na microgreen rastliny. Tie už stačí iba odtrhnúť a môžu sa servírovať k jedlu, či variť spolu s ním. Tvorcovia hľadajú momentálne podporu na Indiegogo.