Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Mercedes: Svetlomety Multibeam LED

Mercedes: Svetlomety Multibeam LED
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
27. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nová generácia Triedy CLS sa pýši premiérou technológie svetlometov Multibeam LED. Namiesto halogénových a xenónových výbojok prichádza tak novinka a diaľkové svetlo má teraz predĺžený dosah až na pol kilometra (asi 485 m). Pri čiastočnom diaľkovom svetle ponúkajú svietivosť až 2,5 násobnú v porovnaní s bežnými systémami na trhu.

Automobilka Audi predviedla na CES tiež svetlomety so svietivosťou asi pol kilometra, no tie boli na báze laserov. Novinka u Mercedeu využíva LED moduly s vysokým rozlíšením, ktoré disponuje 24 samostatne riadenými vysokovýkonnými svetelnými diódami v každom svetlomete. Cesta sa tak osvetľuje automaticky presne riadenou distribúciou svetla s poriadnym jasom, a to bez toho, aby zbytočne oslňovali ostatných vodičov. Na tento účel tu slúži kamera za čelným sklom zberajúca informácie – štyri riadiace jednotky pritom 100x za sekundu nastavujú vhodný svetelný obraz. Svetlomety Multibeam LED obsahujú tiež moduly pre stretávacie svetlo vybavené štyrmi LEDkami.

Multibeam LED

Pomocou kamery zabezpečí Multibeam LED aj predvídané aktívne osvetlenie zákrut – pred začatím alebo ukončením zatáčania sa modul pre stretávacie svetlo dokáže vytočiť až o 12 stupňov smerom von, alebo vrátiť do rovnej polohy. Predvídané osvetlenie zákrut tak zvýši dosah viditeľnosti o ďalších 30 – 60 m. Nové osvetlenie kruhových objazdov spolupracuje s navigáciou a aktivuje tak pred vjazdom do kruhového objazdu odbočovacie svetlá vľavo a vpravo pre dosiahnutie lepšej viditeľnosti.