Mercedes inovuje brzdový systém pre elektrické vozidlá
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 28. 11. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Zjednodušene povedané, takmer každé moderné vozidlo na svete používa kotúčové brzdy: kotúč pripevnený k náboju so strmeňom s brzdovými doštičkami upevnenými na riadiacom ramene na každom kolese. Vodič stlačí brzdový pedál a hydraulická kvapalina sa tlačí brzdovým potrubím do strmeňa, rozťahuje piesty a tlačí brzdové doštičky proti rotoru, čím spomaľuje otáčanie rotora spojeného s nábojom, a tým spomaľuje koleso.
Existujú aj iné systémy, ako sú bubnové brzdy, vzduchové brzdy, pásové brzdy atď. Koncept zostáva takmer vždy rovnaký: na spomalenie sa používa trenie. A aby to nezostalo nepovedané, áno, existujú aj systémy tlakových bŕzd, ale to je niečo úplne iné.
Spoločnosť Mercedes-Benz priniesla nový pohľad na starú koncepciu s takzvanými „brzdami v pohone“ pre elektrické vozidlá. Systém, ktorý vyvíja výskumné a vývojové oddelenie spoločnosti v nemeckom Sindelfingene, integruje brzdy priamo do hnacieho ústrojenstva, a to v usporiadaní, ktoré funguje veľmi podobne ako prevodová brzda. Podobá sa na spojkové platničky, ale s jedinečným zvratom.
Nie sú tu žiadne strmene, namiesto toho sa kruhové brzdové platničky pripojené priamo k výstupnému hriadeľu elektromotora pritláčajú na nepohyblivý vodou chladený prstenec, ktorý je celý v uzavretom systéme. Podľa Mercedesu by tento brzdový systém nemal vyžadovať servis počas celej životnosti vozidla, čo môže majiteľovi ušetriť tisíce za opravy a výmeny bŕzd. Dokonca aj brzdový prach sa zhromažďuje v malom vnútornom priestore, ktorý nebude potrebné vyprázdňovať.
Brzdový prach výrazne prispieva k znečisťovaniu životného prostredia, najmä v mestských oblastiach s častým zastavovaním a rozjazdom. Elektromotory elektromobilov zo svojej podstaty fungujú ako brzda, keď uvoľníte plynový pedál, pretože elektromotory majú schopnosť rekuperovať elektrickú energiu späť do batérií, čím spomaľujú vozidlo. Stále je však potrebný skutočný brzdový systém.
Hoci sa brzda v pohone ešte testuje, Mercedes predpokladá, že brzdenie nebude problémom, pretože systém je chladený vodou. Vzhľadom na to, že brzdový systém v pohone premiestňuje všetky potrebné „spomaľovacie“ prvky mimo kolies, neodpružená hmotnosť (hmotnosť, ktorá nie je nesená podvozkom a namiesto toho sa otáča alebo pohybuje spolu s kolesami, čím vytvára gyroskopické sily) sa výrazne znižuje. Vďaka tomu sa vozidlo lepšie ovláda a zlepšujú sa jeho jazdné vlastnosti. Kolesá by tiež mohli byť aerodynamicky účinnejšie bez obmedzení kotúčov a strmeňov.
Najväčšou výhodou brzdového systému v pohone je to, že si nevyžaduje opravy, ušetrí tak majiteľom prestoje v servisoch a nemalé peniaze. Konsolidácia komponentov tiež šetrí výrobcom peniaze a potrebné materiály, čo má menší dopad na životné prostredie. A vzhľadom na emisné normy Euro 7, ktoré sa začnú plniť v roku 2026, bude konštrukcia s prachotesným tesnením o krok napred.
Čas ukáže, či sa brzdy v pohone od Mercedesu stanú novým štandardom, alebo skončia ako prémiové vylepšenie pre zámožných kupcov elektromobilov.