Volvo vytvára nezvyčajné cestné incidenty pomocou umelej inteligencie

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 1. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Automobilka Volvo využila najmodernejšiu techniku na rekonštrukciu scén v 3D virtuálnych svetoch, aby pomohla bezpečnostnému softvéru svojich vozidiel očakávať aj neočakávané.
Technológia sa nazýva ako Gaussian splatting a dokáže „vytvoriť obrovské množstvo realistických, vysoko verných 3D scén a predmetov z vizuálov v reálnom svete“. Spoločnosť Volvo poveruje svoju spin-off softvérovú firmu Zenseact, aby použila umelú inteligenciu na generovanie rôznych cestných scenárov pomocou tejto metódy.
Spoločnosť poznamenáva, že s predmetmi v každom z týchto prostredí možno manipulovať a presúvať ich, aby sa vytvorili vzácne „okrajové prípady“ dopravných situácií a trénovali sa pokročilé asistenčné systémy vodiča (Advanced Driver-Assistance system - ADAS).
V jednom prípade môžete mať napríklad osamelého chodca, ktorý prechádza cez ulicu pred autom; v inom prípade by sa tá istá osoba mohla rýchlo pohybovať medzi malou skupinou pomaly sa pohybujúcich chodcov. Tieto scenáre môžu byť použité na testovanie toho, ako bude softvér ADAS reagovať v každej situácii.
Alwin Bakkenes, vedúci globálneho softvérového inžinierstva v spoločnosti Volvo Cars, vysvetlil, že to môže poskytnúť automobilke spôsob, ako zabrániť oveľa širšej škále nežiaducich incidentov na ceste. „Už máme milióny dátových bodov momentov, ktoré sa nikdy nestali, ktoré používame na vývoj nášho softvéru,“ povedal. „Vďaka technológii Gaussian splatting môžeme vybrať jeden zo vzácnych okrajových scenárov a rozložiť ho na tisíce nových variácií scenára, aby sme mohli trénovať a overovať naše modely.“
Táto nová technológia je poháňaná superpočítačovou platformou od spoločnosti Nvidia, do ktorej Volvo nedávno investovalo. Švédska značka spolupracuje s výrobcom čipov už niekoľko rokov a integruje svoje výpočtové riešenia do svojich automobilov pre pokročilé bezpečnostné prvky.
Súčasné funkcie ADAS sa zvyčajne spoliehajú na určitú kombináciu kamier, radaru, senzorov LiDAR a ultrazvukových senzorov na detekciu prekážok a signálov na navigáciu po cestách. Metóda Gaussian splatting by tak mohla poslúžiť ako ďalší nástroj pre automobilku Volvo na ďalšie zlepšenie schopnosti svojich áut bezpečne prevziať riadenie.