Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nočné svietiace cesty už čoskoro v Holandsku

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
15. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Holanďania sa môžu tešiť na projekt Smart Highway, ktorý opticky prenesie ich cesty do videohry - cestné čiary budú totiž potreté foto-luminiscenčnými materiálmi a v noci budú vyžarovať svetlo. Okrem toho sa však časom môžu tešiť i na ďalšie zaujímavosti.

Už onedlho budú Holandské cesty pripomínať prechádzku vo videohre. Holandská spoločnosť Studio Roosegaarde totiž združuje dizajnérov i inžinierov, ktorí majú veľmi zaujímavú víziu dopravy. Štúdio sa venuje interaktívnym projektom, ktoré spájajú ľudí, technológie a dizajn. Holanďania sa tak dočkajú realizácie ich projektu Smart Highway. Jeho súčasťou sú napríklad luminiscenčné dopravné čiary na cestách. Fungujú vďaka celodennému zberu slnečnej energie. V tme budú svietiť a ukazovať tak cestu v diaľke. Nahradia však i energiu požierajúce diaľničné osvetlenie na každých 500m.

Okrem toho však bude súčasťou ciest i tzv. „Street Art“, teda pouličné umenie. Plánujú totiž priamo na plochu cesty nastriekať napríklad grafity v tvare snehových vločiek. V nízkych teplotách bude sprej žiariť a zobrazovať tak výstražné znamenie poľadovice či nebezpečenstvo šmyku. Ďalšou víziou, ktorá je nablízku, bude indukčný pás cesty, ktorý by zabezpečoval energiu elektrickým vozidlám, alebo vetrom poháňané svetlá, ktoré aktivujú až svetlá okoloidúcich áut. V prípade, že nie jej premávka, svetlá svietiť teda nebudú - čím dôjde k šetreniu energie. Niektorých spomínaných čiastkových projektov sa dočkajú Holanďania už v tomto roku.