Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Môže na vás voľné parkovacie miesto volať?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Možno doslovne nie, no v Južnej Kórei na vás môže voľné parkovacie miesto aspoň upozorniť balónom so šípkou. Ide o projekt organizácie S-Oil, ktorá upevnila na parkovacie miesta balóny a vďaka jednoduchému mechanizmu ukrývania a zdvíhania šípok tak vodiči poľahky našli priestor na zaparkovanie. Tým, samozrejme, ušetrili i palivo.

O škodlivosti výfukových plynov sa už toho popísalo mnoho. Hoci aktivisti i viaceré organizácie sa snažia rôznymi projektmi a kampaňami zamedziť množstvu škodlivých látok, ktoré znečisťujú životné prostredie, aj tak sa denne stretávame so stovkami či tisíckami odfukujúcich áut. Podľa štatistík patrí Južná Kórea ku krajinám s najvyššou spotrebou benzínu na svete. V preplnenej Kórei však nie je problém iba so samotnou jazdou z bodu A do bodu B, ale k spotrebe paliva sa výrazne podpisuje aj čas strávený hľadaním parkovacieho miesta. Za mesiac spraví takéto hľadanie v priemere až 15 km navyše – čo samozrejme predstavuje „zbytočné“ spálené litre benzínu.

Organizácia S-Oil preto prišla nedávno s projektom, v ktorom zavedie na parkoviskách tzv. HERE balóny (z angl. here = tu). Ide o jednoduchý princíp balónov naplnených héliom, ktoré sú upevnené na parkovacích miestach lankom. Siahajú do výšky a je ich dobre vidno i zo vzdialených kútov. Zachytené sú však asi v strede parkovacieho miesta a pri parkovaní sa šnúrka postupne ukrýva pod auto. Tým sa lanko skracuje – a sním i výška balónu s označením voľného parkovacieho miesta. Znamená to, že šípku už nevidno a že miesto je teda obsadené. Keď auto začne, naopak, opúšťať parkovacie miesto, šnúrka sa predlžuje a šípka s označením „TU“ sa začne vznášať vyššie. Tak podáva i do diaľky správu o tom, kde sa dá nájsť prázdne parkovacie miesto.