Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Opel Rocks-e je niečo medzi skútrom a mestským mikroelektromobilom

Opel Rocks-e je niečo medzi skútrom a mestským mikroelektromobilom
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
26. 8. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nemecký výrobca automobilov Opel uviedol na trh takzvané vozidlo pre trvalo udržateľnú mestskú mobilitu, ktoré sa dá umiestniť niekde medzi elektrický skúter a malý osobný elektromobil. Miniatúrne vozidlo s názvom Rocks-e pritom dosahuje maximálnu rýchlosť len 45 km / h a jeho elektrický dojazd na jedno nabitie batérie je 75 kilometrov.

Elektrický mikroautomobil Rocks-e vyzerá veľmi povedome a v skutočnosti je postavený na rovnakej platforme ako minuloročný model Ami od Citroënu. Opel tvrdí, že „Rocks-e a Citroën AMI používajú rovnakú technologickú súpravu nástrojov od spoločnosti Stellantis. Rocks-e však nesie typické dizajnové prvky známe z iných modelov automobilky Opel, ako sú dvojfarebné podbehy a ďalšie ozdobné prvky. Tento mikroelektromobil má tiež jedinečné možnosti výbavy a príslušenstva“.

Mestský mikroelektromobil Opel Rocks-e.

Vozidlo Rock-e by malo byť uvedené na nemecký trh v jeseni, pričom na ďalšie trhy sa dostane v roku 2022. Dvojmiestny automobil meria na dĺžku len 2,41 metra a váži len 471 kilogramov, vrátane batérie, pričom bude dodávaný v troch prevedeniach. Môžu na ňom jazdiť ľudia už od 15 rokov, keďže ide o ľahké motorové vozidlo s výkonom 6 kW a maximálnou rýchlosťou 45 km / h.

Dojazd WLTP na jedno nabitie batérie do vzdialenosti 75 kilometrov tiež nie je oslnivý, no tento mikroelektromobil nie je určený na dlhé cesty mimo mesta, no na jazdu mestom pre tých, ktorí sa chcú dostať z bodu A do bodu B bez zanechávania výfukových emisií. Batéria s výkonom 5,5 kWh sa dá do plnej kapacity nabiť z domácej siete za 3,5 hodiny a nabíjací kábel s dĺžkou 3 m je trvalo uložený vo vozidle. Súčasťou je aj adaptér na nabíjanie batérie na verejných nabíjacích staniciach.

Mestský mikroelektromobil Opel Rocks-e.

Rocks-e jazdí na 14-palcových kolesách, má pevný kruh otáčania 7,2 metra a vďaka svojim rozmerom by mal byť schopný zaparkovať na miestach, kde by sa vodiči elektromobilov plnej veľkosti nezmestili.

Vstup do tohto mikro auta je cez dve identické dvere, aj keď dvere na strane vodiča otvárajú dozadu, zatiaľ čo dvere na strane spolujazdca sa otvárajú dopredu. Cestujúci majú k dispozícii panoramatickú sklenenú strechu a prísľub dobrej viditeľnosti do všetkých strán. Neexistuje žiadny veľký dotykový panel, aký nájdete vo väčších elektromobiloch, ale je tu len malý displej pred volantom, ktorý zobrazuje rýchlosť, režim jazdy, stav nabitia batérie, zostávajúci dojazd a počet najazdených kilometrov.

Mestský mikroelektromobil Opel Rocks-e.

Na stredovej konzole je držiak na smartfón a je k dispozícii aj sprievodná mobilná aplikácia, pomocou ktorej sa môže majiteľ ponoriť do ďalších informácií o vozidle. Prirodzene, nákladný priestor je obmedzený, ale spoločnosť Opel počíta s tým, že v priestore pre nohy spolujazdca sa dá prepraviť batožina s objemom až 63 litrov a vo vnútri je aj háčik na zavesenie veľkej nákupnej tašky.

Automobilka Opel zostáva skúpa na to, čo sa týka podrobnejších špecifikácií a cien, aj keď cena elektromobilu Citroën Ami sa začínala len na 6 000 eurách, takže tento model by nemal vyprázdniť peňaženku. Nový mestský mikroelektromobil Opel Rocks-e bude k dispozícii aj na mesačný leasing za cenu „podobnú cene lístka na miestnu verejnú dopravu“.

Mestský mikroelektromobil Opel Rocks-e.

Mestský mikroelektromobil Opel Rocks-e.