Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vive zabráni alkoholickej katastrofe

Vive zabráni alkoholickej katastrofe
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
1. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Asi sa nájde len veľmi málo ľudí, ktorí nemajú radi párty - zvlášť mladí ľudia si zvyknú užívať bezstarostné chvíle často až do bieleho rána. K tomu však patrí aj konzumácia alkoholu a práve tu vzniká odveký problém – čo je ešte znesiteľné, kedy by si mal už začať človek dávať lepší pozor a podobne.

Študenti z Washingtonskej Univerzity okrem toho viedli výskumný projekt, ktorý potvrdil, že pitie alkoholu tvorí hlavnú zodpovednosť za sexuálne útoky vysokoškolákov. Aby sa študenti prestížnej univerzity vyhli zbytočným problémom a sexuálnym aféram, vznikol z ich iniciatívy smart náramok Vive. Ten obsahuje transdermálny senzor alkoholu, teda dokáže vyčítať úroveň vášho alkoholu v krvi len z toho, že ho máte na ruke. Okrem toho však monitoruje dehydratáciu a môže vám tak pripomenúť, že je čas napiť sa vody. Nechýbajú ani senzory v podobe akcelerometra a gyroskopu, ktoré nielen monitorujú „zvláštne pohyby“ nositeľa, ale aj to, ak vyjde z klubu von. Na určenie polohy je tu zase GPS.

Náramok sa spojí so smartfónom vďaka Bluetooth a potrebné informácie zobrazí v smartfóne, pretože sám neobsahuje displej. Dokáže však posielať upozornenia v podobe vibrácií. Žiadne informácie nemusíte pracne vypĺňať, pretože náramok sa synchronizuje s kontom Facebooku. Celý je však založený na spolupráci viacerých náramkov Vive. Spárujú sa jednoduchým priložením k sebe a vzniká bezdrôtové spojenie s kamarátmi. Náramok v pravidelných intervaloch vibruje a nositeľ ho musí rýchlo stlačiť. Ak sa v riadnom čase týmto spôsobom „neprihlási“, náramok pošle upozornenie kamarátom – do spárovaných náramkov. Tí môžu prísť okamžite na pomoc. Vieo nájdete tu https://vimeo.com/89661530

Mimochodom, je zaujímavosťou, že aj medzi vývojármi sú až také rozdielne názory na požívanie alkoholu...