Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Teória všetkého: Životopisný film o Stephenovi Hawkingovi

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
6. 11. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Stephen Hawking patrí k najvýznamnejším fyzikom súčasnosti – jeho názory a vedecké poznatky zaplavujú titulné strany vedeckých, ale aj populárnych časopisov. Filmári sa teda rozhodli využiť jeho príbeh a priblížiť nám jeho cestu životom - veď nestáva sa každý deň, aby sa geniálny mozog ukrýval v chorobou pokrčenom tele a jeho hlas bol iba generovnaý počítačom.

Stephen William Hawking sa narodil 8.januára v anglickom Oxforde Frankovi a Isobele Hawkingovým ako prvé dieťa v poradí. Študoval na University College Oxford a dostal tu titul z prírodných vied a pokračoval na univerzite Cambridge, kde sa mu podarilo na Trinity Hall získať doktorát v oblasti kozmológie. Jeho zameraním je kozmológia a kvantová gravitácia a je to práve on, kto podporil známu teóriu Veľkého tresku i matematicky. Tá vysvetľuje vznik vesmíru. Ak sa teória relativity nemýli, vesmír teda musel mať štartovací bod v časopriestore. Podľa Hawkinga tiež hneď po Veľkom tresku vznikli prvotné čierne diery, ktoré sa môžu zväčšovať, no nikdy nie zmenšovať. Zaujímavosťou je, že v roku 1981 povedal, že vesmír je konečný (i keď nemá hranicu) a o dva roky na to svoju teóriu matematicky podložil.

Už počas zápisu na Cambridgei sa uňho prejavili príznaky choroby amyotrofickej laterálnej sklerózy (nervová, motorická porucha, súčasne "preslávená" vďaka virálnej výzve ALS Ice Bucket Challenge). Mal iba 21 rokov a lekári mu dávali maximálne 3 roky života. Napriek všetkému stále žije, a to už je neuveriteľných 50 rokov postihnutý touto chorobou. Postupom času mu však ochabovalo celé telo a v súčasnosti je takmer celkovo paralyzovaný. Na komunikáciu a ako-takú samostatnosť používa počítačový softvér Equalizer a EZKeys - hovorí zaňho počítačový systém a pomocou jediného tlačidla môže písať emaily, prednášať, študovať, ale aj ovládať výťah v dome či kancelárii.

Film "Theory of everything" onedlho dorazí aj do našich kín.