Vyradená elektronika sa pre britskú mincovňu stala doslova zlatou baňou
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 12. 8. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Britská Kráľovská mincovňa (The Royal Mint) začala pomocou vlastného chemického procesu, ktorého priekopníkom je kanadská firma Excir, ťažiť zlato zo starých dosiek plošných spojov elektronických zariadení a získané zlato premieňať na atraktívne, aj keď drahé šperky.
Kráľovská mincovňa vyrába mince a iné predmety z drahých kovov už viac ako 1 000 rokov. Teraz, keď čoraz menej z nás používa skutočné mince, sa však táto inštitúcia musí obrátiť inam, aby si zachovala svoj význam. Podľa Kráľovskej mincovne je pritom Veľká Británia druhým najväčším producentom elektronického odpadu na obyvateľa na svete.
Organizácia Spojených národov uvádza, že v roku 2022 sa vyprodukovalo rekordné množstvo elektronického odpadu. Svet vyhodil 62 miliónov ton telefónov, počítačov, televízorov a ďalších zariadení plných širokého spektra cenných, ale aj toxických materiálov. Organizácia uvádza, že do roku 2030 sa počet elektronického odpadu zvýši o ďalších 32 %, keď budeme ročne vyhadzovať 82 miliónov ton elektroniky.
Kráľovská mincovňa dodáva, že v súčasnosti sa recykluje menej ako 20 % všetkého elektronického odpadu a že približne 7 % všetkého zlata na svete je v súčasnosti uzavretého v elektronických zariadeniach, väčšinou na doskách plošných spojov. Uvádza tiež, že v elektronickom odpade sa v súčasnosti nachádza približne 57 miliárd dolárov v celkovej hodnote drahých kovov.
Kráľovská mincovňa vidí príležitosť nielen znížiť množstvo tohto odpadu, ale aj premeniť ho na niečo žiadané a pritom zarobiť trochu peňazí. Otvorila preto v Južnom Walese továreň s rozlohou 3 700 metrov štvorcových, ktorá je schopná spracovať 4 000 ton dosiek plošných spojov z elektronických zariadení ročne.
Továreň využíva proces vyvinutý kanadskou spoločnosťou Excir, ktorá sa zaoberá čistými technológiami, pri ktorom sa dosky s plošnými spojmi rozoberú a namočia do patentovanej ekologickej chemikálie, ktorá uvoľňuje zlato z dosiek, a to všetko pri izbovej teplote. Suspendované častice zlata sa potom preosejú a znovu použijú. Podľa spoločnosti Excir sa týmto procesom získa viac ako 99 % zlata z elektronického odpadu v priebehu len niekoľkých sekúnd.
Kráľovská mincovňa pritom premieňa zlato, ktoré vyťaží z dosiek s plošnými spojmi, na kolekciu šperkov s názvom 886. Kolekcia obsahuje dva prívesky, náramok a pečatný prsteň v cene od 1 525 do 2 995 libier (približne 1 782 - 3 499 euro).
Ak sa vám to zdá príliš drahé, no napriek tomu chcete podporiť myšlienku recyklácie kovov z elektronického odpadu, spoločnosť ponúka aj rad strieborných šperkov vyrobených z kovov, ktoré boli získané z röntgenových filmov, ktorých cena začína na 225 librách (približne 263 euro).
„Kráľovská mincovňa sa transformuje do budúcnosti a otvorenie našej továrne na zhodnocovanie drahých kovov predstavuje kľúčový krok na našej ceste,“ uviedla Anne Jessoppová, výkonná riaditeľka Kráľovskej mincovne. „Nielenže zachovávame vzácne kovy pre budúce generácie, ale zachovávame aj odbornú remeselnú zručnosť, ktorou je Kráľovská mincovňa známa, a to vytvorením nových pracovných miest a možností rekvalifikácie pre našich zamestnancov. Máme ambiciózne plány a som hrdá na to, že chránime Kráľovskú mincovňu na ďalších 1 100 rokov.“
Vo videu, ktoré si môžete pozrieť na začiatku článku alebo priamo TU, si môžete bližšie pozrieť nové recyklačné zariadenie Kráľovskej mincovne a dozvedieť sa o ňom viac informácií.