Hladká pokožka s IPL technológiou – ako to funguje? 1.časť
- Autor:
- Zuzana S. Wenzlová
- Zverejnené:
- 17. 6. 2016
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Medzi najmodernejšie metódy odstraňovania nežiadúcich chĺpkov na tele patrí využitie IPL svetelnej technológie. Donedávna túto službu poskytovali iba kozmetické salóny, no výrobcovia vyplnili dieru na trhu a ponúkajú kvalitné prístroje na domáce použitie. Ako to však celé funguje ?
IPL prístroje na domáce použitie možno využívať na odstraňovanie nežiadúceho ochlpenia na všetkých partiách dámskeho i pánskeho tela, dokonca i v ťažko dostupných oblastiach. Pracujú takmer bezbolestne a rýchlo. Technológia patrí k najúčinnejším a najefektnejším metódam pre dlhodobé udržanie hladkej pokožky.
IPL pracuje na báze intenzívneho pulzného svetla, ktoré sa využíva v rôznych oblastiach medicíny pre ošetrovanie kože a dermatologické zákroky. IPL pracuje na báze produkcie viacerých širokospektrálnych vlnových dĺžok, medzi 500 a 1200 nanometrami, ktoré vyžaruje na pokožku a preniká do jej hlbších štruktúr. V tele prístroja sa ukrývajú xenónové výbojky s pulzujúcimi zábleskami produkujúcimi teplo.
V prípade využitia IPL zariadenia na odstraňovanie ochlpenia, polychromatické svetlo v konkrétnej vlnovej dĺžke zasahuje farebný pigment chĺpku, ktorý absorbuje jeho žiarenie. Žiarenie sa premieňa na teplo a ničí rastúce bunky chĺpku už v jeho koreni. Keďže ide o tepelné poškodenie, chĺpok odumiera a jeho opätovná regenerácia už nemusí ale môže nastať.
Všeobecne je odporúčané vykonávať túto metódu na svetlej pokožke s tmavším zafarbením chĺpkov, pretože svetlé ochlpenie nedokáže absorbovať svetelné impulzy v takej miere ako tmavé, a efekt by nemusel byť pre používateľa uspokojivý. V takom prípade je účinnejšia metóda odstraňovania svetlého ochlpenia laserom v odborných zariadeniach. Z pohľadu všestrannejšieho použitia je laserové ošetrenie účinnejšie, cielenejšie a rýchlejšie. IPL zariadenie dosahuje lepšie výsledky na menších plochách, ako sú miesta v podpazuší, oblasti bikín či na tvári.
Podľa odborníkov je ideálne absolvovať proces odstraňovania ochlpenia v profesionálnych salónoch a následne domáci IPL prístroj používať pre udržovanie dosiahnutých výsledkov.
IPL ošetrenie je vhodné absolvovať v čase, keď nie je pokožka vystavovaná slnečnému žiareniu. Okrem toho, že opaľovaním pokožka tmavne, je aj oveľa citlivejšia a mohli by na nej vznikať pigmentové škvrny, prípadne až drobné zjazvenia. Rovnako sa neodporúča aplikácia samoopaľovacích náterov, ktoré znemožňujú plnohodnotné pôsobenie svetelných vĺn. IPL epiláciu nemožno absolvovať ani počas tehotenstva a zvážiť ju treba aj pri užívaní antibiotík, antidepresív a niektorých ďalších druhov liekov, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky.
Počet ošetrení sa líši v závislosti od typu pokožky, hrúbky a farby chĺpkov ako aj rozsahu ošetrovanej plochy. Zvyčajne je potrebných 8-12 ošetrení pre jednoznačne badateľné výsledky a dlhotrvajúci efekt. Je to aj z toho dôvodu, že nie všetky chĺpky vyrastajú v rovnakom čase, kým jeden je vo fáze pokoja druhý práve rastie. Opakované ošetrenia preto zasiahnu všetky vyrastajúce chĺpky.
Ani najdokonalejšia epilácia však nezabráni chĺpkom po čase v ich regeneračnom procese. Preto je viac ako pravdepodobné, že budete musieť procedúru absolvovať opakovane, zvyčajne v časovom horizonte od štyroch do dvanástich mesiacov od úplného zastavenia rastu chĺpkov. V každom prípade, IPL prístroje chcú dávku trpezlivosti a odhodlania, pretože hladkú pokožku hneď na počkanie určite nedosiahnete. Skôr rátajte s výraznou redukciou ochlpenej plochy ako s úplným vyhubením celého ochlpenia.
V ďalšej časti sa dozviete, čo by mali mať kvalitné domáce IPL prístroje vo svojej výbave.