Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Poznáme 5 finalistov súťaže Intel: Make it wearable

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
8. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Wearable, teda elektroniku, ktorú si môžeme dať na telo, naozaj netreba špeciálne predstavovať, vyslúžila si v krátkom čase poriadnu pozornosť. S ňou súvisí aj súťaž najväčších mozgov planéty naberá na obrátkach, Intel už vyhlásil piatich finalistov. V hre je veľká finančná odmena i prestíž.

Spoločnosť Intel vyhlásila ešte v januári globálnu súťaž pre všetkých vývojárov, ktorí sa rozhodnú prispieť do kategórie „wearable“. Súťaž funguje v 2 kategóriách, prvá je „Dream it“, teda vysnívaj to a ďalšia je „Build it“, čiže zostroj to. V kategórii Dream it už poznáme finalistov.

Aditya Bansal's je tu s Run-n-Read, ktorá je zacielená na všetkých priaznivcov bežeckých pásov, ktorí zároveň radi čítajú. Prispôsobené klipy na športovom oblečení držia knihu tak, že necítite otrasy a pohodlne čítate počas tréningu.

Mael Flament's je tu s Peltier Jacket, čo je sako, ktoré ochladzuje telo, keď nám je teplo a zahreje, keď je chladno. Využíva špeciálne tepelné čerpadlo, ktoré prenáša teplo z jednej strany saka na druhú. Zároveň dochádza k tvorbe elektrickej energie, keď je používateľovi teplo a táto energia sa môže využiť na nabíjanie mobilných zariadení.

Zub múdrosti je zariadenie, ktoré sa dá implantovať do reálneho priestoru, ktorý ostane v prípade, že vám ho už vybrali. Noa Bakish stojaci za projektom chce toto zariadenie využiť na to, aby monitorovalo podmienky v ústach a stravovacie návyky.

Lovey je malé zariadenie od Eberharda Franka, ktoré sa pripne k detskému oblečeniu. Sleduje hlasy v okolí. Monitoruje tak prostredie, kde sa dieťa nachádza a vie potom povedať, koľko času napríklad rodič trávi s dieťaťom. Pošle upozornenia v prípade, že dieťa opustí známe zóny ako školu či domov.

Clothes can breathe je tkanina, ktorú vyvinula Amira Mahmoud. Dokáže absorbovať ľudský pot a oxid uhličitý – a pomocou toho tvorí kyslík.

 

 

 

Podobné články