Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nový wearable senzor povie, či ste dehydrovaní

Nový wearable senzor povie, či ste dehydrovaní
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
10. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Leto je tu a s ním i nadmerné horúčavy, ktoré rozhodne netreba podceňovať – či už hovoríme o ochranných faktoroch v opaľovacích krémoch, alebo o pitnom režime. Práve naň sa zamerali vedci v Sandia National Laboratories, ktorí vyvinuli zariadenie podobné hodinkám, ktoré prezradí, či ste dehydrovaní.

Wearables už neplnia len funkciu sledovania srdcového tepu či spálené kalórie. Odteraz vám bude obliekateľná elektronika vedie prezradiť i to, či ste pili dostatok tekutín. Vedci zo Sandia National Laboratories vyvinuli senzor, ktorý sa pripevní na zápästie rovnako ako hodinky a povie, či ste dehydrovaní. Na spodnej strane tohto náramku sa nachádza plocha s mikro ihlami, ktoré sa prisajú k pokožke a zmerajú hladinu intersticiálnych tekutín vo vašom tele, teda zistia, „koľko vody sa nachádza medzi bunkami vo vašom tele“. Zakaždým, keď číslo poklesne na pod určenú hranicu, dostanete notifikáciu s odporúčaním, aby ste sa napili. Prínos tejto technológie do každodenného života doslova spraví revolúciu nielen pre pacientov v nemocniciach, ale aj vo vojenskom sektore či u športovcov.
V súčasnosti sa laboratórium snaží pretlačiť tento senzor na komerčné využitie. Je iba otázkou času, kedy sa zjaví v smart hodinkách alebo vo fitness náramkoch a vytvorí tak ďalší krok vpred v tomto segmente.