Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Slovak Telekom: All IP technológia

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Jednou z predstavených vecí na MWC v Barcelone bolo aj technológia All IP – Deutsche Telekom v rámci nej vraví o možnosti ukončenia analógovej služby sietí a prechod na jej digitálnu. Používateľ teda bude môcť využívať všetky siete na báze internetovej technológie IP. Nášmu šéfredaktorovi Ľubovi Strakovi o nej porozprával priamo na MWC Michal Korec zo Slovak Telekomu.

„Je to veľké zjednodušenie a umožňuje určitú škálovateľnosť – tzn. Zákazník si bude pripájať telefón do svojho routra, a potom si bude môcť nastaviť všetky služby v domácnosti, tzn. rýchlosť internetu, kvalitu TV, kvalitu hlasu,“ vraví Michal Korec zo Slovak Telekomu.

Z hardvérovej stránky ide o takú výhodu, že používateľovi stačí jeden router v domácnosti, do ktorého si pripojí nielen set top box televízie a modem internetu, ale po novom už aj IP telefón. K tomu sa tiež viaže využitie zariadenia s tzv. hybridným prístupom.

„Spája 3 technológie do 1, a to je pevná linka, wifina a LTE, tzn. je tam aj podpora mobilných sietí aj fixný a je to všetko v 1 zariadení. Cieľom je, že keď ma takéto zariadenie v domácnosti, bez ohľadu na technológie môže využívať svoje služby – či je to internet, hlasové služby, pozeranie digitálnej TV, všetko je to v 1 zariadení.“

Vráťme sa ale k téme LTE technológie. Aj v Barcelone sa hovorilo o jej budúcnosti. Rýchlosť sa teraz pohybuje na úrovni 73 Mb/s, no vývojári pokračujú. LTE siete prvej generácie majú strop 300 Mb, no nasledujúca nadstavba LTE Advance ma potenciál ísť až na rýchlosť 580 Mb. Deutsche Telekom má už v tomto smere aj reálne skúsenosti, keďže spoločnosť takýto prenos v praxi zrealizovala.

„LTE Advance je nadstavba, tzn. na rovnaké technológie použitím ďalších komponentov dokážeme rozšíriť šírku pásma, samozrejme ak je na to k dispozícii frekvencia, aby sme dokázali obslúžiť zákazníkov vyššími rýchlosťami.“

No tak to sú rýchlosti ako sa patrí. Aj v mobilnom svete. Rozhodne to teda hranicu rýchlosti teoretického maxima 3G sietí, ktorá je 42 Mb posunie o poriadny kus vpred. 14-násobné zvýšenie rýchlosti tak určite poteší nejedného downloadera.