Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Telekom: NFC platby cez smartfón v praxi

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Už sa vám niekedy stalo, že ste práve nemohli nájsť peňaženku, prípadne ste si doma nechali platobnú kartu? Takéto niečo sa však až tak často nestáva s mobilným telefónom, keďže si ho podľa prieskumov, stále v istých intervaloch kontrolujeme. Vývojári sa preto rozhodli, že peňaženku teda presunú do mobilu.

MyWallet, alebo Moja peňaženka. Presne tak znie názov technologickej služby, ktorá sa zrodila z myšlienok vývojárov Slovak Telekomu v spolupráci s MasterCard. Ide o prvú viacúčelovú peňaženku na slovenskom trhu, ktorá obsahuje dobíjaciu platobnú kartu a umožňuje vykonávať bežné platby cez váš smartfón. "V podstate na základe veľmi jednoduchého webového formulára, ktorý vyplníte, je to rádovo na 5 krokov, si tú kartu vyžiadate, peňaženka je aktívna v priebehu niekoľkých minút a karta na základe vyžiadania vám tiež príde v priebehu niekoľkých minút do peňaženky," vraví Peter Helexa zo spoločnosti Slovak Telekom. 

S touto kartou môžete potom prostredníctvom smartfónu zaplatiť všade, kde sa bezkontaktné platby akceptujú. Za všetkým je pritom veľmi známa technológia NFC, teda near field communication. A to je teda aj jeden zo základných nárokov na smartfón a SIM kartu, ktoré toto musia podporovať . Obe však dokáže samozrejme zabezpečiť operátor, spolu s klasickou plastovou kreditnou kartou, ktorá tvorí akoby dvojičku, na prípadné výbery z bankomatu či platby. Obe karty majú pritom rovnaký PIN kód. 

"Tá NFC SIM karta už podporuje siete 4.generácie, LTE, tzn. môžete si zároveň aktivovať LTE, siete 4. gen. Následne po stiahnutí tej aplikácie peňaženky z Google Play si ju aktivujete, tá aktivácia už prebieha cez našu platformu OVIR. A následne ako ju máte aktívnu si do peňaženky môžete vyžiadať a stiahnuť MyWallet Card." Aplikácia je dostupná na platforme Android a na začiatku ju zatiaľ podporujú len vybraté smartfóny. "Tých telefónov je dnes deväť, a postupne sa báza telefónov rozširuje, čo je dôležité povedať, tie telefóny nie sú len high-end, ale aj telefóny stredného prúdu a tak isto sú to telefóny veľmi dostupné povedzme na úrovni 100-120 euro ktoré tak obľubujú mladí ľudia.“ 

A aký je proces? V reálnej pobočke je potrebné si len vyžiadať spomínanú NFC SIM kartu. Potom, po aktivácii, sa už dá bezkontaktne platiť smartfónom tak, že ho priložíte k terminálu, ktorý podporuje technológiu PayPass. Na Slovensku je asi 20 tisíc. "Na začiatku si samozrejme tú kartu musíte nabiť, podporujeme dobíjanie pre používateľov prostredníctvom SEPA prevodu, tzn je tam štandardný medzibankový prevod a do budúcnosti plánujeme podporovať dobíjanie prostredníctvom faktúry alebo predplateného kreditu." Aj pri tejto technológii platí bezpečnosť nadovšetko. Takýmto spôsobom sa preto dajú platiť sumy len do výšky 20 eur. V prípade, že je čiastka vyššia, terminál si od vás automaticky vyžiada PIN. Po jeho zadaní sa platba zrealizuje.

"Okrem teda karty ktorú tam my máme MyWallet Card, tam môžu byť aj iné karty iných bánk, ale podporuje aj integráciu električeniek, integráciu zľavových kupónov, lojalitných kárt, katičiek na fyzický prístup do budov, lístky, na kultúrne podujatia..." Podčiarknuté, sčítané, technológia NFC si svoje uplatnenie v oblasti platieb konečne nachádza aj na Slovensku. Ide naozaj najmä o praktické riešenie, keďže všetko je teraz centrované priamo do smartfónu. Vďaka tomu nebude treba na večerný výjazd do mesta ťahať so sebou aj peňaženku. No a do budúcnosti sa možno dočkáme aj toho, že budeme mať v jednom zariadení popri peňaženke aj občiansky preukaz a zdravotnú kartu.