Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Cif čistil v Rumunsku ulice pomocou aplikácie

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
18. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Cif, ktorá je i u nás veľmi známou spoločnosťou na výrobu čistiacich prostriedkov sa rozhodla podniknúť niečo v boji proti čmáraniciam na stenách. Spojila sa s reklamnou spoločnosťou McCann a vytvorili aplikáciu, ktorá doslova poskytuje každému možnosť odstrániť grafity, ktoré, ehm, nespĺňajú estetické normy.

Áno, pokiaľ sú grafity funkčné a estetické, povieme si – prečo nie? Forma Street artu, teda pouličného umenia, ktorá fascinuje najmä mládež. Ozajstní „sprejeri“ sú umelci, ktorí si môžu za svoju dobre odvedenú práce nechať i slušne zaplatiť. Farby v podobe sprejov však vôbec nie sú podpultovým tovarom – dajú sa kúpiť pomerne jednoducho, čo otvára priestor pre všetkých vandalov. Po uliciach sa tak často stretávame s nevkusnými nápismi či iba nezmyselnými čarbanicami, ktorými takýto ľudia len znehodnocujú majetok druhých. Tým robia zlé meno kvalitným sprejerom, grafiťákom.

Spoločnosť Cif, ktorá je i u nás veľmi známou spoločnosťou na výrobu čistiacich prostriedkov sa rozhodla podniknúť niečo v boji proti čmáraniciam na stenách. Spojila sa s reklamnou spoločnosťou McCann a vytvorili aplikáciu, ktorá doslova poskytuje každému možnosť odstrániť otrasné grafity. Aplikáciu uviedli v Rumunsku a funguje tak, že po stiahnutí ľudia iba odfotografujú zničené miesto a označia ho na mape s priloženou fotografiou. Čistiaca čata Cif potom už vyštartuje na dané miesto a grafity bezplatne odstraňuje. Počas kampane odstránili takto škody z 385 lokalít a zabezpečili si, že sa o nich dozvedelo až 14 miliónov ľudí.