Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Cestujte na základe emočnej mapy!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Wearables, teda elektronika, ktorá sa dá nosiť, spravila poriadnu revolúciu - meriame si tep, sledujeme stravovacie návyky, počítame kroky a venujeme sa monitorovaniu pri športovaní. Zaujímavosťou však je, že kombináciou niektorých životných funkcií môžeme merať i emócie. Viac o tom porozprával nášmu šéfredaktorovi Ľubovi Strakovi v Nemecku Daniel Steffen z inštitútu DKFI.

Nemeckí vývojári prichádzajú s aplikáciou, ktorá sa postará o to, aby ste videli mapu mesta z trochu iného pohľadu. Nebudú tu len geografické informácie, ale aj emocionálne. "Vyvinuli sme androidovú aplikáciu, ktorá analyzuje ľudí. Monitoruje a ukladá dáta zo senzorov smartfónu, či hocijakých externých senzorov, ktoré napríklad merajú tep srdca, teplotu alebo vodivosť pokožky," vraví Daniel Steffen z nemeckého inštitútu DKFI.

Tieto dáta sa ukladajú, posielajú a zdieľajú pomocou internetových služieb. Zaznamenané informácie potom dokážu vývojári vizualizovať pomocou aplikácie Geo Vizualizer. "Informácie získavame vďaka smart náramku, ktorý funguje podobne ako smart hodinky. Meria vodivosť pokožky, jej teplotu a z týchto faktorov vieme, že osoba, ktorá nosí tento náramok je napríklad v strese. Využití je však oveľa viac. Povedzme i pri takej turistike. Môžeme takto skontrolovať, či sa turistovi výlet páčil." 

Využiteľnosť tejto technológie sa pritom v budúcnosti plánuje aj v sektore s názvom Geo Marketing. Ak napríklad kráčate v meste a chcete vedieť, aký dojem majú nakupujúci v obchode, môže vám práve Geo Marketing pomôcť rozhodnúť sa, či tam vojdete. Na mape si totiž môžete skontrolovať takzvané emocionálne grafy. "Môžete takto sledovať emócie ľudí, ktorí opúšťajú štadión. Niektorí sa ponáhľajú, iní sa hnevajú, viete, či je to tam preplnené, alebo či sú ľudia pomalí podľa toho ako sa hýbu… Toto sú stresové situácie a dokážeme ich monitorovať aj pre organizátorov. Tí sa môžu potom pokúsiť situáciu zmeniť." Technológia však nezaznamenáva len stres, ale aj pozitívne emócie. Pekné výhľady, ktoré ponúka výlet v horách, ale aj dych vyrážajúce kultúrne pamiatky... všetko sa dá vidieť v spomínanom grafe. 

Cestujte na základe emócií druhých

"Všetko je pritom už dostupné. Tieto smart náramky sú k dispozícii. Vylepšenie senzormi, ktoré merajú teplotu, či vodivosť pokožky, je už viac ako rok vonku. Po spárovaní so smartfónom tak môžete mať stále informácie, ktoré sa dajú ďalej využiť." Kým aplikácia Track Me je dostupná len na Androidoch, samotná Geo Visualizácia, s emocionálnym plánom, sa dá pozrieť aj na systémoch pre Mac, na Linuxe či Windowse. Keď teda v lete pôjdete na dovolenku, možno sa oplatí si v danej lokalite, cez spomínaný vizualizér, prezrieť, ktoré časti dovolenkového mesta nesmiete vynechať a ktoré treba radšej nechať na pokoji…