Prvý vlak na svete, ktorý môže jazdiť na vodík alebo batérie
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 5. 9. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Spoločnosť, ktorá tento rok prekonala Guinnessov rekord so svojím vlakom na vodíkový pohon, teraz oznámila ďalšie svetové prvenstvo. Spoločnosť Stadler Rail vyvinula flotilu vlakových vozňov, ktoré môžu jazdiť buď na vodíkový alebo elektrický pohon v rámci menších prívodných železničných spojov.
Od roku 1996 jazdí po železničných tratiach jeden z najikonickejších vlakov v Európe: Stadler RS1 Railbus. RS1, ktorý sa vyznačuje dizajnom pripomínajúcim konštrukciu mosta, doplneným okennými tabuľami v tvare lichobežníka. Bol pritom jedným z prvých široko používaných dieselových vlakov novej generácie v Nemecku a Česku. Vlaky môžu jazdiť buď na čistú naftu alebo na bionaftu vyrobenú z repkového oleja, pričom v prevádzke je ich približne 500.
Niektoré z týchto vlakov sú však už na konci svojej životnosti, aj keď sú veľmi obľúbené. Ich výrobca, nemecká spoločnosť Stalder Rail, preto oznámila uvedenie nového vlaku RS Zero, ktorý produkuje nulové množstvo emisií CO2 a môže jazdiť na elektrický alebo vodíkový pohon, prípadne na kombináciu oboch pohonov.
Oznámenie o svetovom prvenstve má od spoločnosti Stadler zmysel, keďže je to spoločnosť, ktorá oznámila svetový rekord, keď jej vlak Flirt H2 jazdil 46 hodín a prešiel 2 803 km na jednu nádrž vodíka.
Vďaka svojej relatívne ľahkej konštrukcii je vlak RS Zero určený najmä pre železničných prevádzkovateľov, ktorí prevádzkujú takzvané pobočkové trate. To sú menšie prívodné trate, ktoré sa spájajú s väčšími hlavnými železničnými traťami. Keďže 38 % železničných tratí v Nemecku je stále neelektrifikovaných, nové vozne by mali byť vítaným doplnkom systému železničnej dopravy v krajine s nulovými emisiami. A v tých prípadoch, keď je časť trate elektrifikovaná prostredníctvom trolejového vedenia, môžu sa batériové vozne prepnúť na ich využívanie ako zdroja energie.
Prototyp vozňa, ktorý práve ohlásila spoločnosť Stadler Rail, je jednovozňový vodíkový model, ale k dispozícii sú aj dvojvozňové konfigurácie. Podľa Railcolor News dokáže jedno vozidlo poháňané vodíkom prejsť 700 km, zatiaľ čo duálna zostava zvládne 1 000 km. Batériové modely majú oveľa menší dojazd, pričom jednovozňové vozidlo prejde na jedno nabitie 80 - 100 km a dvojvozňová konfigurácia 90 - 180 km. Obe konfigurácie dokážu vozne dostať na maximálnu rýchlosť 120 km / h.
Duálny pohon teda umožňuje železničným prevádzkovateľom vybrať si vozidlo, ktoré najlepšie vyhovuje dĺžke ich trasy a typu paliva, ktoré im najviac vyhovuje.
„Naším cieľom bolo vyvinúť mimoriadne ľahké vozidlo, ktoré umožní bezemisnú prevádzku na vedľajších trasách,“ povedal Ansgar Brockmeyer, výkonný viceprezident spoločnosti Stadler Rail. „S RS Zero ponúkame našim zákazníkom vlak, ktorý spája efektivitu s maximálnym komfortom a poskytuje najlepšiu možnú dostupnosť pre všetkých cestujúcich.“
Keď je reč o prístupnosti, vozne vlaku majú nízku nástupnú výšku a bezstupňovú nízkopodlažnú plochu, vďaka čomu sú prístupné aj osobám s obmedzenou pohyblivosťou. Spoločnosť Stadler Rail hovorí, že vlaky budú mať aj viacúčelový priestor pre bicykle a iné objemné cestovné vybavenie, čo pripomína jedinečný flexibilný systém sedadiel spoločnosti, ktorý umožňuje sklopiť sedadlá, aby sa v prípade potreby vytvoril priestor pre viac bicyklov.
V súlade so svojím ekologickým étosom pochádza podlaha v interiéri z 98 % z obnoviteľných zdrojov, bočné steny sú tiež vyrobené z recyklovaných materiálov vrátane PET fliaš a spoločnosť uvádza, že systém riadenia klímy využíva chladiacu kvapalinu šetrnú k životnému prostrediu.
Prototyp poháňaný vodíkom bude vystavený v Berlíne počas konferencie InnoTrans 2024 koncom tohto mesiaca.