Cyklistická prilba Woolf spája skladací dizajn s elektronickým mozgom

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 9. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Skladacie cyklistické prilby nie sú ničím novým, rovnako ako elektronicky rozšírené „inteligentné“ prilby. Nová cyklistická prilba Woolf je však údajne prvým výrobkom, ktorý spája najlepšie aspekty oboch typov prilieb v jednom nositeľnom zariadení.
Prilbu Woolf vhodne vymyslel britský cyklista a podnikateľ Jeff Woolf, ktorý už predtým priniesol „neinteligentnú“ skladaciu prilbu Morpher. Podobne ako tento model, aj Woolf vyzerá a funguje podobne ako bežná cyklistická prilba s ABS škrupinou, keď ju máte na hlave. Keď si ju však dáte dole a chcete ju uložiť do tašky, stačí na ňu z oboch strán zatlačiť rukami.
Tým sa spustí magnetický rýchloupínací mechanizmus, ktorý údajne umožňuje sklopiť prilbu na šírku len 83 milimetrov za menej ako jednu sekundu. Napriek schopnosti skladania je však prilba údajne stále dostatočne bezpečná a Jeff Woolf uviedol, že pred odoslaním podporovateľom startup kampane získa certifikáty CE EN 1078 a CPSC (pre Európu a USA).
Prilba Woolf má rovnakú výstelku z expandovanej peny absorbujúcu nárazy ako väčšina prilieb a navyše je vybavená systémom Energy Reduction Technology (ERT) podobným systému MiPS, ktorý používa polymérové podložky na zmiernenie rotačných síl pri náraze.
Čo sa týka „inteligencie, v prvom rade má prilba svetlá. V prednej časti je obklopujúci pás bielych LED diód a v zadnej časti pás oranžových diód. Tieto LED diódy však nesvietia len tak. Vďaka integrovanej inerciálnej meracej jednotke sa pri dvojnásobnom naklonení hlavy na jednu stranu začnú predné a zadné svetlá na tejto strane blikať a slúžia ako svietiace smerovky. Táto inerciálna meracia jednotka rozpozná aj náhle spomalenie, čo spôsobí, že zadné LED diódy sa jasne rozsvietia v štýle brzdového svetla.
Navyše, ak inerciálna meracia jednotka zistí náraz do prilby podobný nehode, spustí aplikáciu v spárovanom smartfóne, ktorá pošle správu o vašej polohe vopred určenému kontaktu aj záchrannej službe. Aplikácia však pred týmto úkonom počká 30 sekúnd, čo vám dáva čas na jej zastavenie v prípade falošného poplachu.
Všetka elektronika je vodotesná podľa normy IP65, čo znamená, že odolá nízkotlakovým prúdom vody zo všetkých strán. Jedno 1,5-hodinové nabíjanie 500-mAh lítium-iónovej batérie by malo vystačiť na 2,5 až tri hodiny svietenia. Celá prilba údajne váži 550 až 580 gramov, v závislosti od veľkosti.
Získať sa dá prostredníctvom podpory startup kampane na portáli Kickstarter v sume od 99 USD (v prepočte 90 EUR). Plánovaná maloobchodná cena je 219 USD (okolo 198 EUR).