Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Invalidný vozík Revolve Air sa celý zloží do veľkosti príručnej batožiny

Invalidný vozík Revolve Air sa celý zloží do veľkosti príručnej batožiny
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
16. 2. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nový invalidný vozík Revolve Air sa vyznačuje technológiou skladacích kolies, vďaka ktorým sa dá vozík sklopiť do kompaktného tvaru tak, aby sa dal uložiť do priehradky pre príručnú batožinu v lietadle.

Samotné 24-palcové kolesá sú vybavené centrálnym nábojom, šiestimi skladacími hliníkovými štruktúrami špicov, ktoré nahrádzajú tradičné špice, a hliníkovým ráfikom, ktorý je rozdelený do šiestich vzájomne prepojených častí. Každá z týchto častí je obložená pneumatikou naplnenou penou. Keď sa invalidný vozík Revolve Air používa, blokovací mechanizmus v náboji udržuje celú vec bezpečne v podobe bežných kolies.

Invalidný vozík so skladacími kolesami Revolve Air.

Ako náhle príde čas na skladanie, uvoľnenie mechanizmu umožní, aby sa obe strany náboja roztiahli od seba, takže skladacie špice a časti ráfika sa dajú sklopiť a uložiť medzi náboje - niečo na štýl skladania rebier dáždnika. Výsledok je rozhodne kompaktnejší ako bežne zložený invalidný vozík a v zložení Revolve Air pripomína veľkú kapsulu s liekmi.

Invalidný vozík so skladacími kolesami Revolve Air.

Keď je čas použiť invalidný vozík, kapsula sa vyberie, kolesá sa roztiahnu a potom sa kapsula umiestni späť na ich nápravu, kde slúži ako sedadlo. Teleskopický rám s malou súpravou predných kolies na jeho konci sa potom dá vyklopiť zo spodnej strany sedadla / kapsuly. Podľa vývojárov sa dá invalidný vozík Revolve Air zložiť a rozložiť zhruba v rovnakom čase, ako v prípade bežných invalidných vozíkov.

No na rozdiel od nich sa však jeho veľkosť po zložení zmenší až o 60 percent. To znamená, že by sa mohol dať ľahko preniesť na palubu lietadla a uložiť do hornej priehradky pre príručnú batožinu. Mohol by sa dať rovnako dobre prepravovať vo vlakoch a autobusoch alebo uložiť do zadnej časti malého automobilu alebo taxíka. Zmestí sa dokonca aj na sedadlo spolujazdca.

Invalidný vozík so skladacími kolesami Revolve Air.

Projekt invalidných vozíkov so skladacími kolesami Revolve Air teraz hľadá obchodných partnerov na výrobu obmedzenej série, aby ich mohli testovať aktívni telesne postihnutí cestujúci. Prvé prototypy by mali byť pripravené na testovanie a certifikáciu do roku 2022. Počiatočná séria vyrobených invalidných vozíkov môže mať následne cenu okolo 2 000 EUR za jeden kus, hoci ide stále len o hrubý odhad. Používatelia by si tiež mohli cez mobilnú aplikáciu prenajať tieto invalidné vozíky podľa potreby z kioskov na miestach, ako sú letiská.

Invalidný vozík so skladacími kolesami Revolve Air.