Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prilba so zadným svetlom, ktoré spúšťa a napája okolité svetlo

Prilba so zadným svetlom, ktoré spúšťa a napája okolité svetlo
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
17. 2. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Cyklistické prilby vybavené zadným alebo dokonca aj predným svetlom sú dnes už pomerne bežné, no väčšinou sa ich batéria musí nabíjať z nabíjačky a svetlá sa zapínajú a vypínajú manuálne. Nový model Omne Eternal však všetku túto prácu necháva na okolitom svetle.

Nová cyklistická prilba Omne Eternal, z dielne švédskeho výrobcu POC, má integrované zadné svetlo, snímač pohybu, snímač okolitého svetla, batériu a vrchnú vrstvu z fotovoltického materiálu známeho ako Powerfoyle.

Tento materiál, ktorý vyrába švédska technologická firma Exeger, je tenký a pružný. Ide o jedinečný typ solárnych článkov citlivých na farbu, o ktorých sa tvrdí, že sú veľmi účinné pri premene akéhokoľvek typu svetla, či už vonkajšieho alebo vnútorného, na elektrickú energiu. Medzi jeho „účinné zložky“ patrí vrchná vrstva nanočastíc oxidu titaničitého potiahnutá farbami absorbujúcimi svetlo a spodná vrstva patentovaného vodivého materiálu pod menom Electrofyl.

Cyklistická prilba so zadným svetlom POC Omne Eternal.

Keď je cyklistická prilba Omne Eternal vystavená svetlu, fotovoltický materiál Powerfoyle nabíja zabudovanú batériu, ktorá zase dodáva energiu zadnému svetlu a senzorom. Snímač okolitého svetla pritom automaticky zapne koncové svetlo, keď sa vonku stmieva, a vypne ho za jasných svetelných podmienok. Pohybový snímač medzitým všetko vypne, ako náhle sa prilba chvíľu nepohybuje. Zdvihnutie prilby Opätovné zdvihnutie prilby prebudí systém.

Cyklistická prilba so zadným svetlom POC Omne Eternal.

Výrobca tvrdí, že pri použití prilby vonku, v priemernom dni so zmiešanou oblačnosťou, batéria získa asi dvojnásobok energie potrebnej na napájanie svetla. Iným príkladom je to, že energiu spotrebovanú pri jazde na bicykli počas jednej hodiny v tmavom ráne je možné jednoducho obnoviť tak, že jazdec nechá potom prilbu jednu hodinu v okne na svetle. Neexistuje pritom možnosť manuálneho nabíjania batérie pomocou napájacieho kábla, pretože samotná expozícia svetla by mala byť údajne dostatočná.

Cyklistická prilba so zadným svetlom POC Omne Eternal bude komerčne dostupná od júna za cenu 250 EUR.

Cyklistická prilba so zadným svetlom POC Omne Eternal.