Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

HPS predstavuje najľahší elektrický bicykel súčasnosti

HPS predstavuje najľahší elektrický bicykel súčasnosti
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
18. 2. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Rozpoznať, že Domestique od spoločnosti HPS je elektrický bicykel nie je také ľahké. Tento elegantný cestný / závodný bicykel sa totiž spolieha na mimoriadne malý a ľahký pohonný systém ukrytý v trubkách a v spodnej konzole. Prináša elektrickú asistenciu šliapania do pedálov až do rýchlosti 25 km / h a jeho hmotnosť sa dostala pod neuveriteľných 9 kilogramov.

Základom ľahkej konštrukcie a nízkeho profilu modelu elektrického bicykla Domestique je pohonný systém HPS Watt Assist Pro. Ten obsahuje 200-wattový motor ukrytý v trubici sedadla, riadiacu elektroniku v dolnej trubici rámu a ďalšie komponenty systému úhľadne umiestnené v štíhlej spodnej konzole. Je to výrazný odklon od masívnych systémov použitých v iných e-bicykloch, no stále ponúka výhodu nízkeho ťažiska.

Namiesto integrovanej batérie v spodnej trubke rámu sa vývojári z HPS rozhodli ísť trendovejšou cestou a 193-Wh batériu skonštruovali tak, aby napodobnila skutočnú fľašu na vodu, takže aj najnápadnejšia časť elektrického pohonu nebude pôsobiť ťažkopádne. Batéria sa pripája k rámu na špeciálnom držiaku vyvinutom v spolupráci s talianskym výrobcom klietok na fľaše Elite.

Elektrický bicykel HPS Domestique.

Spoločnosť HPS sa spolieha na ručne vyrábaný rám z uhlíkových vlákien, ktorý udržiava nízku celkovú hmotnosť bicykla, ktorý tak dosahuje váhu len 8,5 kilogramu aj s batériou a elektrickou asistenciou. Aj vďaka tomu pôsobí Domestique ako bežný cestný bicykel bez elektrického pohonu.

Na ceste poskytuje motor elektrickú asistenciu šliapania do pedálov až do maximálnej rýchlosti, ktorá je v Európe nastavená na 25 km / h, a ktorá bude upravená pre ďalšie trhy v súlade s miestnymi zákonmi o obmedzení rýchlosti pre e-bicykle. Jazdci môžu ovládať výstup v dvoch režimoch, z ktorých každý poskytne rôznu úroveň progresívnej pomoci. Spoločnosť HPS sľubuje postupné vyraďovanie asistencie pri dosiahnutí maximálnej rýchlosti, takže sila motora tak rýchlo neklesne.

HPS integruje systém elektrického pohonu a podporné komponenty do spodných rúrok a spodnej konzoly.

Podľa HPS poskytuje 193-Wh batéria jednu až tri hodiny elektrickej asistencie, v závislosti od nastavenia a používania. Nabíjanie trvá asi dve hodiny. K dispozícii je aj voliteľná 85-kWh batéria, ktorá je schválená pre prepravu komerčnými leteckými spoločnosťami. Má pritom 1,5-hodinovú výdrž a do plnej kapacity sa nabije za jednu hodinu. Výhodou ľahkého a elegantného elektrického bicykla Domestique je aj to, že bez batérie jeho hmotnosť klesne o 1,2 kilogramu a dá sa tak používať aj ako bežný bicykel.

Elektrický bicykel HPS Domestique bude v limitovanej sérii uvedený na trh tento mesiac. Bude vytvorený 21 kusov vhodne pomenovaného modelu Domestique 1-21 Launch Edition. Elegantný dizajn a nízka hmotnosť sa však odráža aj na cene. Tá sa začína od 12 000 EUR. Čas výroby je pritom odhadovaný na zhruba tri mesiace.

Spoločnosť HPS navrhla svoju batériu do tvaru, ktorý napodobňuje skutočnú fľašu na vodu.