Ľudské vlasy prekvapivo účinne adsorbujú olejové škvrny
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 16. 5. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Nezisková organizácia zo San Francisca v Kalifornii čistí ropné škvrny pomocou prirodzených adsorbčných vlastností ľudských vlasov, ktoré sú tkané do hrubých rohoží. Každá takáto rohož pritom dokáže účinne nasať až 5,6 litra oleja.
Lisa Gautierová a jej partner Patrice Gautier založili spoločnosť Matter of Trust v roku 1998 s nádejou, že budú schopní riešiť problémy životného prostredia. Čoskoro sa stretli s Phillipom McCrorym, kaderníkom z Alabamy, ktorý mal nápad, že vlasové rohože by mohli byť užitočným nástrojom na čistenie mastnoty, keď videl vydru zachraňovanú z úniku oleja Exxon Valdez na Aljaške s rozcuchanou kožušinou.
McCrory testoval svoju teóriu doma s 2,3 kilogramami vlasov z jeho salónu, ktoré nastrkal do pančuchových nohavíc svojej manželky, a detským bazénom na dvore. Takto sa zrodil nápad za milión. Vlasy majú jedinečnú schopnosť adsorbovať (a nie absorbovať) mastnotu. Keď sa vlasy dostanú do kontaktu s olejom, molekuly oleja sa prilepia na povrch vlasu a vytvoria film, ktorý pevne drží.
O tri roky neskôr bola táto myšlienka potvrdená vo veľkom rozsahu, keď ropný tanker narazil na plytčinu na Galapágoch. Spoločnosť Matter of Trust bola schopná pomôcť pri upratovaní pomocou plstených vlasových rohoží.
Na vytvorenie štvorcovej rohože s hrúbkou 60 x 60 x 2,5 centimetra, ktorá dokáže absorbovať približne 5,6 litra oleja, je potrebných len 500 gramov vlasov. S takmer miliónom licencovaných kaderníckych salónov v USA, ktoré dokážu vyprodukovať okolo pol kilogramu vlasového odpadu denne, tak nie je nedostatok materiálov. V skutočnosti väčšina materiálov spoločnosti pochádza z darov z holičstiev a salónov.
Nie sú to len ľudské vlasy; tím používa aj iné odpadové vlákna, ako je rúno, chlpy domácich zvierat a dokonca aj vlákna z bielizne zo sušičiek.
Spoločnosť Matter of Trust vytvorila viac ako 40 000 vlasových rohoží pre veľké katastrofické projekty, vrátane úniku ropy z Deepwater Horizon v Mexickom zálive v roku 2010. Podľa Gautiera približne polovicu jej zásob nakupujú organizácie ako napríklad Ministerstvo obrany USA, zatiaľ čo druhá polovica je darovaná, zvyčajne dobrovoľníkom.
Štandardným spôsobom čistenia ropných škvŕn na mori alebo na súši sú polypropylénové ramená, avšak polypropylén je biologicky nerozložiteľný plast, ktorý končí na skládkach. Rohožky z vlasov však nie sú v súčasnej dobe úplne dokonalým riešením. Jediným spôsobom, ako ich zlikvidovať, je kompostovať alebo spáliť. Obe možnosti majú svoje vlastné problémy, ale tím pracuje na tom, aby prišiel na to, ako extrahovať oleje z vlasov a urobiť rohože opakovane použiteľnými.