Revolučný generátor energie z vĺn bol úspešne nasadený na Havaji
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 2. 8. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Spoločnosť Ocean Energy rozmiestnila svoju 826-tonovú bóju OE-35 s konvertorom energie z morských vĺn na Testovacom mieste pre energiu z vĺn Amerického námorníctva pri pobreží ostrova Oahu pred jej pripojením do havajskej elektrickej siete.
Bóju OE-35 s rozmermi 38 x 18 metrov a ponorom 9 metrov už bolo možné vidieť v zálive Kaneohe na náveternej strane ostrova Oahu. Upevnená severne od polostrova Mōkapu, kde sa nachádza základňa americkej námornej pechoty.
Systém sa testoval nielen na Havaji, ale aj v Škótsku v rámci projektu za 12 miliónov dolárov, ktorý financoval Úrad pre energetickú účinnosť a obnoviteľnú energiu amerického ministerstva energetiky a Írsky úrad pre udržateľnú energiu (SEAI). Zariadenie OE-35 s potenciálnym výkonom 1,25 MW využíva energiu z vĺn pomocou pozoruhodného systému dvojitého prúdenia vzduchu.
Niektoré systémy využívajúce energiu z vĺn fungujú tak, že využívajú prechádzajúce vlny na stláčanie stĺpca vzduchu, ktorý pri prechode vlny poháňa turbínu a vzduch sa rozpína. Tieto systémy však zvyčajne fungujú ako piestové motory, pričom po výkonovom zdvihu nasleduje mŕtva perióda, počas ktorej sa vzduch vypúšťa a systém sa resetuje v očakávaní ďalšej vlny.
Generátor energie z vĺn OE-35 sa líši tým, že používa turbínu, ktorá funguje na princípe Wellsovej turbíny, ktorú koncom 70. rokov 20. storočia vynašiel Alan Arthur Wells z Kráľovninej univerzity v Belfaste. Ide o nízkotlakovú vzduchovú turbínu, ktorá sa otáča nepretržite v jednom smere nezávisle od smeru prúdenia vzduchu. Inými slovami, keď vlna stláča vzduch v troch komorách vo vnútri bóje, turbína sa otáča. Potom sa vzduch rozšíri a prúdenie sa obráti, ale turbína sa stále točí presne tým istým smerom. Tým sa eliminuje potreba zložitých mechanizmov a ventilov na riešenie obojsmerného prúdenia vzduchu.
Nie je to najefektívnejší spôsob výroby energie, pretože lopatky turbíny majú vyšší koeficient odporu ako bežné turbíny a systém je náchylný na zastavenie. Funguje však dostatočne dobre, takže dcérska spoločnosť Ocean Energy Group Ireland očakáva, že po záverečných testoch bude generátor energie z vĺn OE-35 čoskoro uvedený do prevádzky a systém bude pripojený podmorským káblom k štátnej elektrickej sieti.
S výkonom 1,25 MW to nie je veľa, ale môže to byť predzvesť vecí, ktoré prídu v budúcnosti.
„Po viac ako jeden a pol desaťročí navrhovania, skúšok, testovania a budovania sme nadšení, že konečne môžeme urobiť tento významný krok smerom ku komercializácii nášho prvotriedneho zariadenia OE-35,“ povedal profesor Tony Lewis, technologický riaditeľ spoločnosti Ocean Energy. „Tento medzinárodne významný projekt mohol byť uvedený do prevádzky v kritickejšom čase pre USA a Írsko, keďže svet potrebuje zrýchliť tempo dekarbonizácie pomocou nových a inovatívnych technológií.“