Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Pixolus: Jednoduchšia práca s plynomermi či elektromermi

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
18. 11. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Stalo sa vám, že vás doma nezastihol poverený pracovník pri odčítavaní údajov z vodomeru, elektromeru či plynomeru ? Táto úloha potom padá automaticky na vás. Len sa pri tom opisovaní stavu nepomýliť. Aj preto si v Nemecku na tento účel vybrali riešenie, ktoré ľudské chyby eliminuje.

Milióny ľudí na celej Zemi denne prepisujú množstvo dát ručne. Či už ide o prepisy čísel účtu, alebo opisovanie stavu energie z elektromera. Okrem toho, že ide občas o zdĺhavejšiu činnosť, je to zároveň zdroj chýb. Sme len ľudia a pri prepisovaní sa môžeme dopustiť nepresností. Našťastie je tu jedno riešenie. "Vyvinuli sme aplikáciu Pixolus, ktorá dokáže extrahovať informácie z obrázkov, teda z video dát. Tieto obrázky pritom spravíte jednoducho pomocou smartfónu, keďže kameru dnes má každý. A so slušným výkonom i dobrým, postačujúcim rozlíšením," hovorí Markus Beerman, Pixolus.

Aplikácia vás sama upozorní, či je fotografia dobre nasnímaná, a teda rozpoznateľná. Pixolus pritom využíva známu OCR technológiu, teda optické rozpoznávanie znakov. Zo získaného záberu takto sám a najmä presne, získa potrebné informácie. "Pracuje ako čítačka čiarových kódov. Namierite fotoaparát zariadenia na vodomer a on ho skenuje. Keď aplikácia vidí jasne čísla, dostanete odpoveď. Zachytí tiež čiarový kód vodomeru, určený na identifikáciu majiteľa, a priradí mu aktuálnu hodnotu spotreby." 

Namerané hodnoty a dáta sa automaticky spracúvajú už priamo v telefóne a uložia sa do vašej databázy v zadanom profile. Serveru energetického poskytovateľa ich používateľ odošle až po pripojení k internetu. "Pri celom procese využívame technológiu učenia sa strojov. Potrebujeme totiž rozširovať ich obzory v tom ako rôzne meracie zariadenia vyzerajú. Do databázy tak postupne pridávame viac a viac typov vizuálov meracích zariadení, prostredníctvom ich fotografií. Máme tu už pár stoviek fotografií a dosahujeme celkom stabilné výsledky."

Aplikácia nie je závislá na konkrétnej platforme operačného systému, no nie je určená len pre poskytovateľov v oblasti energií. Okrem otáčajúcich sa čísel na analógových meracích zariadeniach pre vodu, elektriku, či plyn, sa dajú rozpoznávať už aj čísla na digitálnych LCD displejoch. Takto sa budú môcť v budúcnosti jednoduchšie vypĺňať rôzne digitálne formuláre a odstránia sa najmä zbytočné chyby a preklepy.