Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prvý 30MW čisto vodíkový elektrický generátor na svete

Prvý 30MW čisto vodíkový elektrický generátor na svete
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
2. 1. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Najvýkonnejší a najväčší 30 MW vodíkový elektrický generátor na svete s názvom Jupiter One nedávno dokončil svoj prvý úspešný test celého systému. Bol vyvinutý v rámci spolupráce medzi spoločnosťou Mingyang Smart Energy, známou kolosálnymi veternými turbínami, a spoločnosťou Mingyang Hydrogen Energy, spolu s niekoľkými výskumnými tímami a menšími podnikmi v Číne.

Vďaka pokrokom v konštrukcii spaľovacej komory sa spoločnostiam podarilo prekonať hlavné technické problémy, ktorým zvyčajne čelí spaľovanie vodíka, ako je zvládnutie výkyvov tlaku, prietoku alebo dynamiky spaľovania v systéme, známych ako oscilácie, a zníženie samotného množstva emisií, najmä v takom veľkom rozsahu.

Konečným výsledkom je patentovaná vodíková plynová turbína, ktorá posúva Čínu na špičku v oblasti inovatívneho dizajnu vodíkovej energie. Rozsah vodíkového elektrického generátora Jupiter One je pritom ohromujúci.

Snímka, ktorú poskytla spoločnosť Mingyang, ukazuje rýchlosť spotreby paliva 443,45 t / h (ton za hodinu) v jeho desiatich spaľovacích komorách. Pre porovnanie, vzducholoď Hindenburg, neslávne známa tým, že bola pred svojím katastrofickým pádom naplnená vodíkom, bola naplnená približne 18 metrickými tonami vodíka. Generátor Jupiter One premiestni dostatok vodíka na naplnenie Hindenburgu približne 25-krát za hodinu.

Snímka obrazovky s informáciou o úspešnom skúšobnom zážihu, spolu s ďalšími údajmi.

Aj podľa uvedeného obrázka je na jasne červenom texte napísané „Zážih úspešný“. Generátor pracoval pri 1 162 otáčkach za minútu s výkonom (vpravo hore) 0,00 MW. Na spodnom grafe je zobrazená teplota každej z desiatich komôr (1A až 10B) v stupňoch Celzia.

Spoločnosť Mingyang pritom uvádza, že používanie veľkých vodíkových generátorov by zabezpečilo stabilitu siete a zmiernilo problémy s obmedzovaním (nadvýrobou v čase, keď sieť v danom okamihu nedokáže spracovať výstupnú energiu) veľkých projektov obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterná a solárna energia, ktoré majú výkon až 1 GW.

Hoci sa neuvádza, ako by mohol generátor vyriešiť problémy, ako je obmedzovanie spotreby, teoreticky by to mohol urobiť „uskladnením“ prebytočnej energie inými spôsobmi, napríklad využitím prebytočnej energie na elektrolýzu. Štiepením vody na vodík a kyslík, čo si vyžaduje značné množstvo elektrickej energie, by sa mohlo vyrobiť viac paliva na neskoršie použitie.

Pracovníci pri spaľovacej komore vodíkového generátora Jupiter One.

V súčasnosti je Čína na čele svetového rebríčka obnoviteľných zdrojov energie s viac ako 310 GW solárnej energie a 400 GW veternej energie od roku 2023 a je domovom najväčších svetových výrobcov zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, ako je aj spoločnosť Mingyang Smart Energy. V roku 2022 Čína vynaložila na projekty čistej energie 546 miliárd USD (približne 527 miliárd EUR), čo je takmer polovica celosvetovej sumy.

Na druhej strane sa približne 60 - 65 % všetkej elektrickej energie v Číne vyrába z fosílnych palív, predovšetkým z uhoľných elektrární, čím sa Čína stáva najväčším spotrebiteľom a producentom uhlia na svete.

Väčšina čínskych obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterná a solárna energia, sa nachádza v západnej a severnej časti krajiny, avšak veľká časť čínskeho obyvateľstva a dopytu po elektrickej energii leží na východe a pozdĺž pobrežia, čo spôsobuje značné medzery v prenose. Odhaduje sa, že je až 25 % obmedzených, premrhaných a nevyužitých zdrojov energie z obnoviteľných zdrojov v dôsledku toho, že čínska elektrická sieť nie je schopná spracovať prichádzajúcu energiu alebo ju preniesť tam, kde je najviac potrebná.

Vďaka technológiám, ako je práve30 MW vodíkový generátor Jupiter One, by tieto nedostatky a neefektívnosť už nemuseli byť problémom.

Vodíkový generátor Jupiter One spáli za hodinu toľko vodíka, že by sa ním dalo naplniť 78 487 vozidiel Toyota Mirai s vodíkovými palivovými článkami z prázdneho stavu na plný.