Jadrový odpad z Fukušimy bude tesnený podzemnou stenou z ľadu

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 4. 4. 2016
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Spomedzi viacerých problémov, ktoré sprevádzajú čistenie následkov havárie v jadrovej elektrárni vo Fukušime, je hrozba rádioaktívnej vody vytekajúcej z lokality. Japonská vláda sa preto rozhodla zvýšiť úsilie na obmedzenie tohto problému tým, že vystavala podzemnú ľadovú stenu, ktorá uzavrie elektráreň a spomalí tak šírenie kontaminovaného materiálu.
Ľadová stena je vlastne inžinierska technika, ktorá sa používa pre vŕtanie tunela v baníctve, aj keď v menšom meradle. Chladený vodný roztok chloridu sodného sa musí ochladiť na – 30° Celzia a potom sa prečerpáva cez potrubie dlhé 30 metrov do terénu. Roztok zmrazí pôdu a utesní štyri poškodené reaktory elektrárne do ľadovej bariéry.
Vedci v poslednej dobe zistili zvýšenú hladinu radiácie vo vzorkách odobratých z morskej vody v blízkosti reaktorov. A to dokonca aj na vzdialenom západnom pobreží USA, čo potvrdzuje, že pokračuje postupné uvoľňovanie toxických látok z rastlín. Pracovníci vo Fukušime naplnili množstvo oceľových nádrží s tonami toxickej vody z reaktorov, no stále sú v elektrárni oblasti, kde je ťažký prístup, a kde je úroveň radiácie taká vysoká, že dokonca aj vyslaným robotom sa zavarí ich elektronika.
Aj preto bolo potrebné nájsť alternatívne riešenie. Konštrukcia steny zo zmrznutej pôdy sa začala už v roku 2014 a momentálne sú práce na nej dokončené. Už tento týždeň by mala byť aktivovaná do prevádzky, aby obklopila štyri poškodené reaktory nepreniknuteľnou bariérou. Stena sa bude aktivovať vo fázach. V prvej fáze dosiahne hodnoty zhruba 95 percent účinnosti.
Vzniknutá medzera v stene bude slúžiť k udržaniu hladiny podzemnej vody v obvode. Akonáhle sa zníži prúdenie podzemnej vody do budov o 50 percent, bude zahájená ďalšia fáza, ktorá vytvorí pevnú hranicu okolo štyroch reaktorov. Neexistuje žiadny presný časový harmonogram procesov, no očakáva sa, že všetko prebehne v priebehu niekoľkých mesiacov.