Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

5 a viac ročný PC v domácnosti? Pozor!

5 a viac ročný PC v domácnosti? Pozor!
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
6. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Reč je totiž o spotrebe energie - 5 a viac ročný model stolného počítača podľa tlačovej správy z Intelu totiž ťahá z vrecka zbytočne až niekoľko desiatok eur ročne. Napríklad taký novší ultrabook spotrebuje ročne energiu v hodnote asi 8 eur, no starší stolný počítač potrebuje na svoj chod energiu v cene 80 eur, čo je desaťnásobok.

Čo oko nevidí, to srdce nebolí - toto porekadlo platí síce i v tomto prípade, no nakoniec nás dobehne v podobe zbytočného preplácania účtov za energie. Reč je totiž o spotrebe enerrgie 5 a viac ročných modelov stolných počítačov. Podľa tlačovej správy z Intelu nám totiž ťahajú z vrecka zbytočne až niekoľko desiatok eur ročne. Napríklad taký novší ultrabook spotrebuje ročne energiu v hodnote asi 8 eur, no starší stolný počítač potrebuje na svoj chod energiu v cene 80 eur, čo je desaťnásobok. Dokonca, ak používatelia nie sú zvyknutí vypínať pravidelne na noc počítač, môžu zaň zaplatiť až 160 eur ročne. Vyplýva to z analýz, ktoré robila spoločnosť Notebook.cz pre Intel. Stolný počítač, ktorý zabudneme vypnúť nám denne teda vezme priemerne 40 centov. Analýza tak popiera mýtus o tom, že kým je počítač uspatý, chová sa úsporne. I keď sa vypne monitor, úspora zásadne neklesá – na spotrebu energie má totiž najväčší vplyv procesor, prípadne externá grafická karta. Ak však stále túžite po stolnom počítači, potom je najvhodnejšie riešenie z energetického hľadiska zariadenie All-in-one.

Mimochodom, najviac spotrebu energie ovplyvňuje hranie niektorých multimediálnych hier, využívanie náročných grafických programov či editovanie videa. Zaujímavosťou je i to, že pozeranie filmov nás vyjde lacnejšie na ultrabooku ako v prípade klasického televízora. Pri ultrabooku je spotreba 1 cent za hodinu, kým televízor spotrebuje 5 centov.

Graf ukazujúci priemernú ročnú spotrebu notebookov a desktopov