Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

ZSE prináša virtuálnu batériu na uskladnenie energie

ZSE prináša virtuálnu batériu na uskladnenie energie
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
6. 2. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Po tom, ako ZSE uviedla na trh riešenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, prichádza v tomto roku s inováciami v podobe virtuálnych batérií na uloženie vyrobenej elektriny bez vstupnej investície do batérie. Zákazníkovi sa tak výrazne zvyšuje možnosť využívania vyrobenej elektriny z jeho vlastného riešenia.

K dispozícii sú dva produkty – fyzická alebo virtuálna batéria, pričom virtuálna batéria je na slovenskom trhu úplnou novinkou. Vo virtuálnej batérii, ktorú prevádzkuje ZSE, si zákazník virtuálne uloží prebytočnú vyrobenú elektrinu, ktorú v danom čase (počas slnečného dňa) už nedokáže využiť pre svoje vlastné potreby. ZSE mu túto vyrobenú elektrinu vráti v čase, keď ju bude potrebovať (napr. podvečer či večer). Akonáhle je zákazníkova spotreba väčšia, než jeho aktuálna výroba, využije najprv energiu z virtuálnej batérie a až potom z distribučnej sústavy.

Pri dodávke elektriny z virtuálnej batérie platí zákazník len náklady prevádzkovateľa distribučnej sústavy za distribúciu elektrickej energie z batérie do domácnosti. Ušetrí tak náklady za dodávku elektriny. Službu Virtuálna batéria bude spoločnosť svojim zákazníkom poskytovať za 2 € mesačne.

Pri kúpe fyzickej batérie sú počiatočné náklady vyššie, zákazník však získava väčšiu energetickú nezávislosť a sebestačnosť. Energiu uskladňuje vo vlastnej batérii, pričom nemusí platiť poplatky ani za využívanie distribučnej sústavy. Spoločnosť využíva najmodernejšie Li-ion batérie s dlhou životnosťou a využiteľnou kapacitou až 90%.

„Rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie a decentralizácia jej výroby robí zo zákazníka partnera energetických spoločností, ktorý je v čoraz väčšej miere energeticky nezávislý a sebestačný. Tento vývoj je v súlade so smerovaním európskej energetiky. Som presvedčený, že toto je cesta, ktorou sa bude uberať energetika aj u nás, preto sme sa rozhodli poskytnúť tieto riešenia aj našim zákazníkom, v prípade Virtuálnej batérie ako prvá firma na slovenskom trhu. Našim produktom zákazníkovi znižujeme návratnosť finančne náročnej investície do fotovoltického riešenia,“ uviedol Juraj Krajcár, člen predstavenstva ZSE.

Obe batérie sú určené pre zákazníkov, ktorí využívajú fotovoltické riešenia od ZSE. Spoločnosť ponúka predaj a montáž takýchto riešení od roku 2015, kedy bol spustený národný projekt Zelená domácnostiam, realizovaný Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou. V rámci neho mohli slovenské domácnosti získať finančné príspevky z európskych fondov na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. ZSE vtedy pripravila kompletné riešenia, ktoré zákazníkom eliminovali administratívu pri vybavovaní finančného príspevku, čo výrazne znížilo vstupné investície na strane domácností.

Doteraz ZSE nainštalovala viac ako 200 fotovoltických riešení a takmer 500 riešení so solárnymi kolektormi pre ohrev vody, čo zo ZSE robí jedného z lídrov v dodávke týchto produktov na celom Slovensku. Vďaka fotovoltickým riešeniam môže zákazník pri správne dimenzovanom riešení v závislosti od jeho ročnej spotreby ušetriť 30 – 60% nákladov na elektrinu, pri solárnych kolektoroch je ročná úspora na ohreve vody až do 70%.

Vzhľadom k tomu, že záujem zo strany zákazníkov je veľký, bude ZSE pokračovať aj v tomto roku súčasne s národným projektom Zelená domácnostiam II, ktorého spustenie sa očakáva v prvom štvrťroku 2019.

(Zdroj: Tlačová správa ZSE)