Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Tesla postaví v Austrálii obrovské 300 MW batériové úložisko

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
6. 11. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Austrálsky štát Viktória oznámil, že spolupracuje spoločnosťou Tesla na vybudovaní kolosálneho 300-megawattového batériového úložiska pre stabilizáciu energetickej siete a skladovanie obnoviteľnej energie.

Nové batériové úložisko s názvom Victorian Big Battery Megapack bude postavené v blízkosti mesta Geelong, asi 70 km juhozápadne od Melbourne. Malo by ponúkať prepäťové kapacity až do 300 megawattov a 450 megawatthodín uskladnenia energie. Toto batériové úložisko, ktoré by malo byť spustené na konci roka 2021, je pritom trikrát väčšie ako pôvodný 100 MW systém. Ten spoločnosť Tesla postavila v Hornsdale v Južnej Austrálii a v súčasnosti bol rozšírený na 150 MW.

Oblasť v blízkosti mesta Geelong bola vybraná ako miesto, ktoré je dobre napojené na veterné elektrárne na južnom pobreží, veľké solárne zariadenia na severe a prenosové vedenia, ktoré spájajú veľkú časť štátu Viktória a národnú elektrickú sieť. Softvér Autobidder bude neustále rozhodovať o tom, kde by sa mohla dať uskladnená energia čo najlepšie využiť.

Obrovské 300 MW batériové úložisko Victorian Big Battery Megapack bude postavené blízko austrálskeho mesta Geelong v štáte Viktória.

Za inštaláciu zaplatí francúzska spoločnosť pre obnoviteľné zdroje energie Neoen, ktorá už okrem mnohých ďalších projektov prevádzkuje aj najväčšiu austrálsku solárnu elektráreň. Spotrebitelia v štáte Viktória budú platiť za používanie batérie prostredníctvom svojich účtov za elektrinu. Projekt v Južnej Austrálii pritom ukázal, že účty za elektrinu budú nižšie a nie vyššie. Tento projekt umožní uhoľným elektrárňam pracovať na konzistentnejších a predvídateľnejších (teda lacnejších) výstupoch, kedy veľké batérie budú okamžite reagovať na výkyvy v elektrickej sústave.

Bude to tiež obrovský prínos pre viktoriánsky trh s obnoviteľnými energiami, kedy bude nové batériové úložisko slúžiť na skladovanie veternej, solárnej a inej obnoviteľnej energie, ktorá nie vždy generuje presne vtedy, kedy sa dá spotrebovať.

300 MW batériové úložisko v austrálskom štáte Viktória by malo urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje energie a stabilizovalo energetickú sieť.