Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

MWC: Prototyp smartfónu dobíjaného solárnou energiou

MWC: Prototyp smartfónu dobíjaného solárnou energiou
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 3. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Japonská spoločnosť Kyocera v Barcelone predstavila prototyp smartfónu, ktorý svoj displej vie využiť aj ako solárny panel a dokáže tak premeniť prijaté slnečné lúče na elektrickú energiu potrebnú pre dobíjanie batérie smartfónu.

Prototyp smartfónu využíva priehľadné fotovoltaické vrstvy, ktoré sa dajú umiestniť pod dotykovú obrazovku alebo na jej povrch. Táto špeciálna technológia pochádza z dielne spoločnosti Sunpartner, ktorá sa zaoberá práve výrobou týchto vrstiev uvádzaných pod názvom Wysips Crystal.

Kyocera Solar Phone

Fotovoltaická vrstva je pripojená k čipu, ktorý má na starosti premieňanie slnečnej energie na energiu smerujúcu do uloženej batérie v zariadení. Vrstva má hrúbku iba 0,1 milimetra a dá sa tak zakomponovať do akéhokoľvek zariadenia bez dopadu na jeho dizajn pri zachovaní kvality dotykovej obrazvoky.

Aj keď táto technológia v dnešnej dobe neposkytne samostatný zdroj energie pre smartfón, mohla by, pri dostatočnom svetle, poriadne predĺžiť jeho pohotovostný režim. Systém sa dá aplikovať na displeje vo veľkosti od 3 do 13 palcov a tak by sa táto technológia mohla v budúcnosti stať súčasťou smartfónov, tabletov či nositeľných zariadení akými sú napríklad športové náramky či inteligentné hodinky.