Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Kodak Ektra sa cíti byť viacej fotoaparátom, ako smartfónom

Kodak Ektra sa cíti byť viacej fotoaparátom, ako smartfónom
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
25. 10. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Značka Kodak je dobre známa najmä vďaka svojim fotoaparátom a ich príslušenstvom, no už v roku 2015 sa zapojila do hry s prvým smartfónom IM5, ktorého hlavným centrom bolo práve fotografovanie. No a teraz sa rozhodol Kodak vydať nový smartfón s názvom Ektra, ktorý sa ešte viac zameral na fotografické funkcie s celým radom manuálnych režimov a aplikácií pre editáciu fotiek.

Názov smartfónu Ektra vychádza z koreňov klasického fotoaparátu Kodak z roku 1940. Aj preto by sa dalo povedať, že nové zariadenie je skôr fotoaparátom ako smartfónom. Tomu je prispôsobená aj jeho konštrukcia a dizajn s fyzickým tlačidlom spúšte. Hardvér Ektry bol pritom vyvinutý spoločnosťou Bullit Group, ktorá stojí aj za odolnými smartfónmi CAT.

Hlavný fotoaparát smartfónu Ektra sa môže pochváliť rozlíšením 21 megapixlov a clonou F2.0 spolu s funkciami, ako je automatické ostrenie s fázovou detekciou, HDR, optická stabilizácia obrazu, či schopnosť nakrúcania videí v rozlíšení 4K. Ani predný selfie fotoaparát sa nenechal zahanbiť a prichádza s poriadnym rozlíšením 13 megapixlov.

Spoločnosť Kodak predstavila smartfón Ektra, ktorý je svojimi funkciami aj dizajnom zameraný na fotografovanie

Softvér pre fotoaparát smartfónu Ektra je navrhnutý so známym SLR číselníkom pre výber režimu, spolu s hmatovou odozvou. Medzi režimy patrí HDR, Makro, Šport, Nočný režim, Video, Panoráma, Smart režim, či takzvaný Bokeh režim. Každý z týchto režimov ponúka používateľovi tie najlepšie možné nastavenia fotoaparátu pre danú scénu. Pre pokročilejších fotografov si Ektra priniesla manuálny režim, ktorý im umožní nastavenie expozície, ISO, ostrenia, vyváženie bielej a rýchlosť uzávierky.

Zadný fotoaparát smartfónu Kodak Ektra má rozlíšenie 21 megapixlov

Kodak do svojho smartfónu pridal aj aplikácie pre úpravu nafotených fotografií, ktoré sú podľa výrobcu porovnateľné s editačnými softvérmi, aké poznáme zo stolných počítačov. Napríklad aplikácia Super 8 ponúka nostalgické filtre, a nechýbajú aplikácie pre ľahké zdieľanie snímok na sociálnych sieťach, alebo pre ich zaslanie priamo spoločnosti Kodak, ktorá ich pre vás vytlačí a doručí ku vám domov.

Softvér pre samrtfón Kodak Ektra ponúka výber viacerých režimov pre fotografovanie

Fotografický smartfón Kodak Ektra s operačným systémom Android 6.0 Marshmallow je poháňaný procesorom Helio X-20 Decacore spolu s 3 GB operačnej pamäte RAM. K dispozícii je vnútorné úložisko o veľkosti 32 GB, ktoré sa samozrejme dá rozšíriť pomocou microSD karty. Batéria má dostatočnú kapacitu 3000 mAh. Smartfón má 5 palcový displej s rozlíšením 1080p a jeho textúrovaný povrch pripomína staré zrkadlovky. Dá sa zakúpiť aj kožený obal, ktorý vkusne doplní celkový retro vzhľad zariadenia.

Smartfón Kodak Ektra bude v Európe dostupný za cenu 449 libier, no zatiaľ nie je známy jeho presný termín vydania.

Dizajn smartfónu Kodak Ektra pripomína staré klasické zrkadlovky