Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Procesor Exynos 9810 série 9 pre aplikácie využívajúce umelú inteligenciu a bohatší multimediálny obsah

Procesor Exynos 9810 série 9 pre aplikácie využívajúce umelú inteligenciu a bohatší multimediálny obsah
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
9. 1. 2018
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Popredný výrobca pokročilých polovodičových technológií Samsung Electronics predstavil svoj najnovší prémiový aplikačný procesor Exynos 9810 série 9. Exynos 9810 založený na druhej generácii 10-nanometrového procesu FinFET posúva výkon smartfónov a zariadení na novú úroveň. Tvorí ho špeciálne navrhnutý výkonný procesor tretej generácie, rýchlejší gigabitový LTE modem a sofistikované spracovanie obrazu so softvérom umožňujúcim strojové učenie.

Ako výraz uznania za inováciu a technologický pokrok získal Exynos 9810 série 9 spoločnosti Samsung cenu Innovation Awards HONOREE v kategórii integrovaných technológií. Cena mu bola udelená na veľtrhu CES 2018, kde je taktiež vystavený. Veľtrh CES prebieha v dňoch 9.–12. januára 2018 v Las Vegas, USA.

„Exynos 9810 série 9 je náš zatiaľ najinovatívnejší procesor pre mobilné zariadenie pozostávajúci z nášho špeciálne navrhnutého procesoru tretej generácie, ultrarýchleho gigabitového LTE modemu a pokročilého spracovania obrazu založeného na strojovom učení,“ uviedol Ben Hur, viceprezident divízie System LSI Marketing spoločnosti Samsung Electronics. „Exynos 9810 sa stane kľúčovým katalyzátorom v nadchádzajúcej ére umelej inteligencie, ktorá umožní inovácie v oblasti inteligentných platforiem, kam patria smartfóny, osobné počítačové zariadenia a riešenia pre automobily.“

Vďaka výhodám najmodernejšej 10nm výrobnej technológie umožní Exynos 9810 bezproblémový multitasking s rýchlejším načítaním najnovších mobilných aplikácií a prepínaním medzi nimi. Procesorovú jednotku tvorí osem jadier, pričom štyri z nich sú naše špeciálne navrhnuté výkonné jadrá tretej generácie s taktom až 2,9 GHz a štyri ďalšie sú optimalizované pre efektivitu. Vďaka architektúre, ktorá rozširuje kapacitu výpočtovej pipeline a zlepšuje vyrovnávaciu pamäť, je výkonnosť jadra dvojnásobná a viacjadrová výkonnosť je v porovnaní s predchodcami vyššia až o 40 %.

Procesor Exynos 9810 série 9 pre aplikácie využívajúce umelú inteligenciu a bohatší multimediálny obsah

Exynos 9810 ponúka dômyselné funkcie, ktoré u väčšiny pokročilých mobilných zariadení vďaka strojovému učeniu založenému na neurálnej sieti a vďaka väčšej bezpečnosti umocňujú užívateľský zážitok. Táto špičková technológia, ktorou je procesor vybavený, umožňuje na fotografiách správne rozpoznávať ľudí či predmety a na základe toho rýchlo vyhľadávať alebo triediť obrázky alebo prostredníctvom vysoko citlivej technológie skenovať tvár používateľa v 3D za účelom hybridnej detekcie tváre. Hybridná detekcia tváre je založená na súbežnom využití hardvéru i softvéru a umožňuje aplikovať realistické filtre, ktoré automaticky sledujú snímanú tvár, a taktiež poskytuje vyššiu mieru bezpečnosti pri odomykaní zariadení rozpoznávaním tváre. Pre zvýšenie bezpečnosti je procesor vybavený samostatnou zabezpečenou výpočtovou jednotkou, ktorá chráni kľúčové osobné dáta ako sú biometrické informácie s údajmi o tvári, očnej dúhovke či otlačku prsta užívateľa.

LTE modem, ktorý je súčasťou Exynos 9810, výrazne zjednodušuje vysielanie alebo streamovanie videí až do rozlíšenia UHD a podporuje aj novšie obrazové formáty, ako je 360° video. Po úspešnom minuloročnom uvedení prvého gigabitového LTE modemu (s prenosovou rýchlosťou 1 Gbps) stojí Samsung opäť na špici technologického vývoja a uvádza na trh LTE modem s rýchlosťou 1,2 Gbps, ktorý je integrovaný do procesora Exynos 9810. Ide o úplne prvý LTE modem kategórie 18 podporujúci až šesťnásobnú agregáciu prenosových pásiem umožňujúci dosiahnuť rýchlosť sťahovania až 1,2 Gbps a rýchlosť odosielania až 200 Mbps. V porovnaní so svojim predchodcom, ktorý podporoval päťnásobnú agregáciu, ponúka nový modem stabilnejšie prenosy dát pri závratných rýchlostiach. K maximálnej prenosovej rýchlosti modemu prispieva podpora technológií 4x4 MIMO (Multiple-Input, Multiple-Output), 256-QAM (Quadrature Amplitude Modulation) a Licensed-Assisted Access (eLAA).

Mobilné zariadenia využívajúce procesor Exynos 9810 ponúknu nielen rýchlejšie multimediálne zážitky, ale vďaka špecializovanému čipu pre spracovanie obrazu a modernizovanému viacformátovému kodeku (MFC) budú taktiež ešte podmanivejšie. Vďaka rýchlejšiemu a energeticky efektívnejšiemu spracovaniu obrazu a videa budú môcť užívatelia využiť výhody, ako sú pokročilá stabilizácia obrazu pri fotografovaní a natáčaní videa až do rozlíšenia UHD, robenie fotografií s rozostreným pozadím vo vysokom rozlíšení v reálnom čase či kvalitnejšie snímky pri slabom osvetlení s nižším šumom a bez pohybovej neostrosti. Inovovaný kodek MFC podporuje nahrávanie a prehrávanie videa až do rozlíšenia UHD pri snímkovej frekvencii až 120 snímok za sekundu (fps). Vďaka podpore 10-bitového štandardu HEVC (high efficiency video coding) a VP9 dokáže MFC zobraziť pre každú primárnu farbu (červená, zelená a modrá) v až 1 024 odtieňoch. To celkovo zodpovedá neuveriteľnému počtu až 1,07 mld. možných farebných odtieňov, čo je 64-krát viac než 16,7 mil. podporovaných predchádzajúcim osembitovým formátom. Vďaka omnoho rozsiahlejšej farebnej palete a vernejšiemu podaniu farieb budú môcť užívatelia vytvárať a taktiež si vychutnať vysoko podmanivý obsah.

Exynos 9 Series 9810 sa už v súčasnej dobe sériovo vyrába.

Procesor Exynos 9810 série 9 pre aplikácie využívajúce umelú inteligenciu a bohatší multimediálny obsah

(Zdroj: Tlačová správa Samsung)