Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Cenová revolúcia v hlasovom roamingu!

Cenová revolúcia v hlasovom roamingu!
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Európsky parlament dnes potešil viacerých ľudí - dá sa povedať, že všetkých, okrem tých, ktorí vlastnia telekomunikačné služby. Dnešným hlasovaním totiž vyjadril svoj väčšinový názor, že treba zrušiť roamingové poplatky pri volaní z mobilných telefónov.

Do konca roku 2015 tak zmiznú poplatky za roaming v celej Európskej únii, ktorá má 28 členov. Neelie Kroesová, eurokomisárka pre digitálnu agendu, vraví: „To je zmyslom Európskej únie – zbavovať sa bariér s cieľom urobiť život ľahším a menej nákladným.“

Správa je však, samozrejme, trochu smutnejšia pre telekomunikačné spoločnosti. Tie totiž kvôli tomuto hlasovaniu podľa analytikov prídu až o 5% príjmov. Európska komisia zase tvrdí, že môže dôjsť ku kompenzácii, pretože používatelia budú aspoň viac využívať možnosť telefonovania či už v zahraničí, alebo do zahraničia.

Okrem toho,, v parlamente odhlasovali i zachovanie internetovej neutrality. V tomto prípade to bude znamenať, že dátový prenos prostredníctvom internetu by mal podliehať rovnakej tarife – bez zohľadňovania zdroja dát alebo obsahu.