Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Orange vyzbieral už viac ako 330 000 nepotrebných mobilných zariadení

Orange vyzbieral už viac ako 330 000 nepotrebných mobilných zariadení
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 2. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša - to je posolstvo, ktoré Orange už roky adresuje prostredníctvom dlhodobej iniciatívy zbierania nepotrebných zariadení. Myslieť ekologicky, správať sa zodpovedne voči životnému prostrediu a podporiť dobrú vec – to sú podstatné pozitíva vyše dvadsiatich zberných kampaní, ktoré doteraz zrealizoval. Počas nich vyzbieral už viac ako 330 000 starých mobilov. Iniciatíva Darujme starým mobilom nový život pokračuje už svojou 22. zbernou kampaňou.

Často sa stáva, že s kúpou nového, modernejšieho telefónu zabudneme na ten starý a končí zabudnutý v zásuvke, v horšom prípade v odpadkovom koši. Takto sa nahromadia v domácnostiach odhadom tisícky ton elektronického odpadu. Mobilné zariadenia obsahujú toxické látky, a to najmä ťažké kovy a ich zlúčeniny. Ak skončia na smetisku, zapadnú do veľkej kopy odpadu. Z odhodeného telefónu sa postupne začnú uvoľňovať toxické látky, ktoré kontaminujú okolitú pôdu a spodnú vodu.

Ekologická likvidácia vyradených mobilov je teda veľmi dôležitá, a pritom úplne jednoduchá. Stačí priniesť starý mobilný telefón do ktorejkoľvek predajne Orangeu a tak mať istotu, že bude odborne zrecyklovaný. Keďže každý takýto nepotrebný telefón obsahuje znovu využiteľné materiály, môžeme im správnou recykláciou darovať nový zmysel a využitie – pozrite si vo videu ako.

Všetci máme veľkú moc, všetci máme veľkú zodpovednosť

 

A to naozaj platí, hovorí o tom neuveriteľné číslo celkovo vyzbieraných nepotrebných mobilov – 333 339 kusov. Tie doplnila aj predchádzajúca, 21. zberná kampaň, v ktorej zákazníci Orangeu odovzdali 9 233 nepotrebných telefónov vhodných na ekologickú likvidáciu. Neziskovú organizáciu ČERVENÝ NOS Clowndoctors, ktorá prostredníctvom klaunského umenia prináša radosť a smiech deťom do nemocníc, tak podporili sumou 4 616,50 eur.

Najviac zariadení sa počas ostatnej štvormesačnej vlny zozbieralo v januári, kedy sa počet starých mobilných telefónov vyšplhal na číslo 2 691 kusov. Celkovo sa do zbierky od októbra 2019 do konca januára 2020 zapojilo 2 689 zákazníkov.

Orange pokračuje v ekologickej iniciatíve a od 1. februára je spustená 22. kampaň zbierania nepotrebných alebo starých mobilov. Do 31. mája ich bude možné odovzdať v predajniach Orangeu a za každý prinesený kus Orange daruje opäť 50 centov na dobrú vec – tentokrát Občianskemu združeniu Cesta von, ktoré v osadách na východnom a strednom Slovensku zamestnáva „omamy“. Tie rozvíjajú deti z chudobných rodín už v kritickom ranom veku od 0 do 6 rokov, kedy ich mozog rastie najviac. Pomáhajú tak rodičom ale aj celým rodinám lepšie zvládať ťažkú životnú situáciu a výchovu ich detí tak, aby neskôr lepšie zvládli školu i celý život.

Viac informácií o aktuálnej zbierke nepotrebných mobilných telefónov nájdete na tomto linku.

Ilustračný obrázok (Zdroj: Orange).

(Zdroj: Tlačová správa Orange)