Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Atom XL: Najmenší odolný smartfón s funkciou vysielačky

Atom XL: Najmenší odolný smartfón s funkciou vysielačky
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
13. 3. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Čínsky výrobca Unihertz vydal v roku 2018 verziu miniatúrneho odolného telefónu Atom s 2,4 palcovým displejom. Tentoraz prichádza s jeho XL verziou, ktorá je vybavená podstatne lepšími špecifikáciami. Podľa štandardov súčasných smartfónov však Atom XL so svojim 4-palcovým displejom údajne zostáva najmenším odolným telefónom na trhu.

Nový odolný smartfón Atom XL získal 4 palcový displej s rozlíšením 1 136 x 640 pixelov, čo je nárast oproti rozlíšeniu 432 x 240 pixelov, ktorým disponuje starší model Atom s 2,4 palcovým displejom. Displej v Atome XL je lemovaný hrubými rámami, v ktorých sa našlo dostatok priestoru pre umiestnenie snímača odtlačkov prstov, navigačných tlačidiel, selfie fotoaparátu či štandardného konektoru pre pripojenie slúchadiel.

Odolný smartfón Unihertz Atom XL.

Atom XL je síce malé mobilné zariadenie, no kvôli odolnosti voči vode a prachu s certifikáciou IP68 obetoval štíhlosť a ľahkosť. Má hrúbku až 17,5 milimetra a váži 225 gramov. Tieto parametre má na svedomí aj batéria s kapacitou 4 300 mAh, ktorá by mala vďaka menšiemu displeju ponúknuť dlhšiu výdrž na jedno nabitie, ako majú súčasné smartfóny s väčšími displejmi. Menšie telo tiež umožní používateľom ľahšie ovládanie jednou rukou v prostredí operačného systému Android 10. Vďaka integrovanej anténe môžu používatelia využiť telefón aj ako vysielačku.

Odolný smartfón Unihertz Atom XL.

Okrem týchto vlastností sú ďalšie špecifikácie Atomu XL relatívne strohé na súčasne pomery. Smartfón je poháňaný procesorom MediaTek Helio P60, spolu so 6 GB operačnej pamäte RAM a má vnútorné úložisko s kapacitou 128 GB, ktoré sa dá rozšíriť pomocou microSD karty. Predný selfie fotoaparát má rozlíšenie 8 megapixelov, zatiaľ čo zadný fotoaparát s jediným objektívom získal rozlíšenie 48 megapixelov. Okrem štandardného konektoru pre pripojenie slúchadiel tu nájdeme aj USB-C port pre nabíjanie a prenos dát.

Odolný smartfón Unihertz Atom XL.

Odolný smartfón Unihertz Atom XL určite nie je pre masy, no mohol by sa stať mobilným pomocníkom najmä pri práci v náročnejších podmienkach alebo ako záložné zariadenie, s ktorým sa napríklad nebudete báť ísť na dlhší výlet do prírody. Poteší aj cena 259 dolárov cez plne dofinancovanú start-up kampaň na portáli Kickstarter. Plánovaná maloobchodná cena po skončení kampane bola stanovená na stále prijateľných 329 dolárov. Dodávka prvých kusov by sa mala začať v júni 2020.

Odolný smartfón Unihertz Atom XL.