Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Samsung sa zameral na mobilné fotenie v ultra vysokom rozlíšení

Samsung sa zameral na mobilné fotenie v ultra vysokom rozlíšení
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
3. 9. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Už existujú fotoaparáty v smartfónoch, ktoré prekonali 100-megapixelovú bariéru, no teraz sa to spoločnosť Samsung snaží ešte zdvojnásobiť uvedením obrazového snímača ISOCELL HP1 s rozlíšením až 200 megapixelov, ktorý je určený pre budúce vlajkové lode smartfónov.

Obrazové snímače HP1 využívajú pixely s veľkosťou 0,64 µm a v jasne osvetlenom prostredí môžu naplno využiť rekordný počet 200 megapixelov. V náročnejších svetelných podmienkach technológia spájania pixelov Samsung ChameleonCell kombinuje 16 z týchto pixelov do usporiadania štyri x štyri. Tým sa snímač zmení na 12,5 megapixelový snímač s veľkými 2,56 µm pixelmi, ktoré zlepšujú absorpciu svetla.

Táto technológia môže tiež zlúčiť susedné pixely v konfigurácii dva x dva a vytvárať snímky s rozlíšením 50 megapixelov alebo umožní nakrúcanie videa v rozlíšení 8K (7 680 x 4 320 pixelov) pri rýchlosti záznamu 30 snímok za sekundu, ktoré si nevyžaduje orezanie ani zmenu mierky.

Pri jasnom svetle je možné snímať 200-megapixelové snímky na obrazový snímač ISOCELL HP1, no pri horších svetelných podmienkach sú pixely zlúčené v konfigurácii dva x dva alebo štyri x štyri, aby sa zlepšil výkon na úkor rozlíšenia.

Spolu s obrazovým snímačom HP1 spoločnosť Samsung predstavila aj prvý obrazový snímač s veľkosťou 1,0 µm, ktorý je vybavený integrovanou technológiou automatického zaostrovania Dual Pixel Pro. Obrazový snímač s názvom ISOCELL HP5 je navrhnutý tak, aby zlepšoval výkon automatického zaostrovania tak, že každý pixel zabalí s dvoma fotodiódami, ktoré zaregistrujú zmeny vzoru vo všetkých smeroch pre automatické ostrenie, ktoré sa „stane okamžitým“.

Vzorky oboch obrazových snímačov sú teraz k dispozícii výrobcom, aj keď nič nenasvedčuje tomu, kedy sa objaví prvý smartfón, ktorý bude vybavený jednou z týchto technológií. Zvesti z internetu v súčasnej dobe naznačujú debut obrazového snímača ISOCELL HP1 vo vlajkovej lodi spoločnosti Xiaomi v roku 2022.

Údajne je obrazový snímač ISOCELL HP1 (vľavo) „prvým 200-megapixelovým snímačom v tomto odvetví s 0,64 µm pixelmi“.