Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Robot z Lega zlomil rekord s Rubikovou kockou

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Je medzi nami množstvo ľudí, ktorí dokážu poskladať Rubikovú kocku, no z nich je však menej tých, ktorí to zvládnu za menej ako minútu. A existuje zatiaľ iba jeden taký, ktorý ju zložil za 3,253 sekundy. Nie je to však človek. Vývojári ho predviedli na veľtrhu Big Bang v Birminghame.

Cubestormer 3 je robotické zariadenie špeciálne určené na postavanie Rubikovej kocky za najkratší možný čas. Zapísal sa do zoznamu doterajších rekordov, pretože mu to trvalo iba neuveriteľné 3,253 sekundy! Zariadenie pochádza od tvorcov Davida Gidaya a Mika Bobsona a jeho mozgom nie je počítač, ale smartfón Samsung Galaxy S4 s 8-jadrovým procesorom Exynos (štvorica jadier Cortex A15 a rovnaký počet jadier Cortex A7). Tieto majú na starosti 8 „robotických“ úchytov Lego Mindstorms actuators.

Na začiatku procesu usporiadania farebných plôch mozog v podaní smartfónu rozanalyzuje východziu pozíciu kocky, teda jej súčasný stav uloženia farieb. Potom dá príkaz štyrom robotickým ramenám, aby vykonali jednotlivé pohyby a dosiahli tak cieľ – rovnaké farebné plochy. Celý proces si vyžaduje obrovskú precíznosť robotických ramien, pretože kocka sa nazýva „rýchlostná“, čiže je možné s ňou hýbať, i keď jej hrany nie sú presne v jednej rovine. Gilday vraví: „Vedeli sme, že Cubestorm 3 má potenciál poraziť posledný svetový rekord, no keďže robot vykonáva fyzické operácie rýchlejšie, ako to môže ľudské oko zachytiť – vždy je tu risk.“

Mimochodom, predošlý svetový rekord bol 5,27 a dosiahol ho robot Cubestortm 2. Najrýchlejšie poskladanie, ktoré dosiahol človek, bolo 5,55 sekundy.