Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Sony FDR AX100E: Najmenšia a najľahšia 4K kamera

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
28. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Na výstave spotrebiteľskej elektroniky CES v januári tohto roku sa predviedla spoločnosť Sony so svojou najmenšou a najľahšou kamerou, ktorá realitu zachytáva v 4K kvalite. Teraz vám teda na nakrúcanie UHD videí (3,840 x 2,160) stačí naozaj len jedna ruka. Momentálne mieri táto kamera do Európy, tak si poďme pripomenúť jej plusy.

Táto šikovná kamera Sony FDR-AX100E do ruky obsahuje CMOS snímač Exmor R veľkosti jedného palca so zadným podsvietením a tvorí kvalitný obraz i v slabších svetelných podmienkach. Obraz spracúva nový procesor Bionz X a širokouhlý objektív ZEISS Vario-Sonnar (29 mm) dokáže objekt až 12-násobne opticky priblížiť. Obsahuje i optickú stabilizáciu Optical SteadyShot. K pripojiteľnosti patrí NFC technológia a tiež WiFi a kamera sa dá ovládať manuálnym prstencom, otočným ovládačom a poriadne výsledky sa dajú dosiahnuť i výberom vhodného ND filtra (1/ 4, 1/ 16, 1/ 64).

Sony FDR AX100

K novinkám patrí Dual Video Recording, ktorý ukladá pohyblivý obraz priebežne v najvyššom rozlíšení aj do formátu MP4, čo výrazne umožní zdieľanie s kolegami či rodinou. FDR AX100E tvorí záznam v najvyššej možnej kvalite vo formáte XAVC S (až do 50 Mb/s) alebo aj AVCHD – súčasne však tvorí kompaktnú kópiu v nižšom rozlíšení vo formáte MP4. Priaznivci videí si zrejme budú pochvaľovať bočný otočný ovládač, ku ktorému sa dajú priradiť funkcie, ako napríklad jas. Pohybom prsta sa dajú tieto funkcie využívať aj v momentoch, kedy sa pozeráte do EVF hľadáčika a LCD displej je zatvorený. Pri nakrúcaní domácich videí či dokumentov zase pomôže funkcia My Voice Cancelling, ktorá automaticky zníži hlasitosť reči kameramana. Zvyčajne je totiž práve jeho počuť najviac z celého záznamu...