Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Čaká nás platba za film v súvislosti s uhlopriečkou?

Čaká nás platba za film v súvislosti s uhlopriečkou?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Filmový a distribučný priemysel musí prejsť zmenou, a to čo najskôr - vedia o tom svoje najmä majitelia spoločností, ktorým unikajú zisky z predaja filmov. Štúdio DreamWorks dnes teda prišlo s víziou predávať filmy v digitálnej podobe v závislosti od toho, či chcete film pozerať na smartfóne (1,99 $) alebo na televízore (4 $).

S príchodom digitalizácie sa totiž všetko zmenilo – i keď nie doslova zo dňa na deň. Postupom času však bolo a je jasné, že filmy na DVD či BluRay diskoch (alebo nebodaj VHSkách) už nezarobia spoločnostiam ani zďaleka toľko, čo kedysi. Sťahovanie filmov cez internet a ich okamžité šírenie teda prinútilo zamyslieť sa možno už ani nie nad pirátstvom, ale nad celkovým smerovaním filmového priemyslu a jeho spôsobom distribúcie filmu.

Jeffrey Katzenberg (šéf DreamWorks Animation štúdia, niekdajší líder Walt Disney Studios) dnes na margo uvedených vecí prezentoval svoju víziu. Najskôr absolvuje film 3-týždňovú premiéru v kinách. To je podľa všetkého primeraný čas, kedy si filmy pozrú všetci ľudia, ktorí chcú mať zážitok z filmu v kinosále. Potom už by však mala nasledovať digitálna distribúcia filmu s tým, že jej cena bude závisieť od uhlopriečky, na ktorej chcete film pozerať. V praxi to znamená asi toľko, že za film, ktorý chcete pozerať či premietať na obrovskom plátne to bude 15 dolárov, film na domáce stiahnutie pre približne 75-palcovú uhlopriečku televízora vás bude stáť 4 doláre a za pozeranie na smartfóne si zaplatíte 1,99 dolára. Zatiaľ však nie je jasné, ako by mohol fungovať bezpečnostný systém, ktorý bude dozerať na veľkosť obrazovky, kde sa film bude skutočne premietať... Prípadne, ale to samozrejme nechceme nabádať, sa zvýši predaj MHL káblov...