Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

10 rád, ako sa cez dovolenku nestať obeťou vlámania

10 rád, ako sa cez dovolenku nestať obeťou vlámania
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
6. 7. 2022
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Základom je pár jednoduchých zvyklostí, ale pomôžu aj technologické vychytávky. Xiaomi ponúka hneď niekoľko možností indoor aj outdoor kamier, vďaka ktorým máte svoju domácnosť pod dohľadom priamo vo svojom telefóne. Toto sú praktické rady ako počas dovolenky ochrániť svoj byt či dom, na ktoré pravidelne upozorňuje aj slovenská polícia.

S príchodom leta tu nemáme iba dovolenkovú sezónu, ale, žiaľ, aj obdobie krádeží vlámaním do bytov a domov. Pritom stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, prípadne si zadovážiť aj technické doplnky a nemusíte na pláži alebo na túre v horách tŕpnuť, či náhodou po vašom byte práve nechodí nezvaný hosť.

Podľa údajov Ministerstva vnútra je počet vlámaní v priebehu roka pomerne konštantný, ale stále platí aj to, že najviac prípadov je v decembri a cez letné prázdniny. Minulý rok došlo k približne 50 vlámaniam do bytov a domov mesačne. V júli a auguste už priemer stúpol na približne 70 vlámaní mesačne. Celkovo za rok 2021 eviduje polícia 534 krádeží vlámaním do bytov, pri ktorých vznikla škoda vo výške 2,16 milióna eur.

Na to, aby ste výrazne znížili riziko zarátania sa do tejto nepriaznivej štatistiky je potrebné dodržať niekoľko zásad. Ako uvádza Polícia SR na svojom webe, príležitosť robí zlodeja, a preto treba takýchto príležitostí vytvárať čo najmenej.

Prinášame pár základných pravidiel, ako čo najlepšie zabezpečiť svoj domov:

1. Prevencia proti vlámaniu začína, samozrejme, správne zamknutými dverami. Ideálne je investovať do kvalitných bezpečnostných dverí, ktoré sú podľa polície takmer neprekonateľnou prekážkou pre bežných zlodejov. Netreba zabúdať ani na uzamknutie okien, ktoré sú veľmi častými miestom vstupu zlodeja do bytu. Nenápadným, ale efektívnym vylepšením sú bezpečnostné fólie na okná a presklené dvere.

2. Ani tie najodolnejšie dvere neodolajú, ak sa zlodej dostane ku kľúču. Polícia radí nikdy kľúče nenechávať na takzvaných dohovorených miestach ako pod rohožkou, v kvetináči a podobne. Je to prvé miesto, ktoré zlodeji kontrolujú. Rovnako radia po presťahovaní sa do nového bytu ihneď vymeniť zámok dverí.

3. Veľkou výhodou je mať byt vybavený zabezpečovacím systémom, tie sú však väčšinou záležitosťou pre rodinné domy alebo novostavby.

4. Buďte nenápadní. Nevystatujte sa na sociálnych sieťach nadštandardnými majetkovými pomermi, nevešajte hocikde presnú adresu vášho domova a fotografie z dovolenky zverejnite až po návrate, nikdy nie počas. Nezaťahujte rolety a žalúzie. Cenné veci a doklady uschovajte v bezpečnostnej schránke alebo trezore. Dobrou praxou je na dvere a zvončeky uvádzať priezvisko v množnom čísle a bez akademických titulov.

5. Dobrý sused je najlepším alarmom – tvrdí polícia SR. Kľúče od bytu odovzdajte pred odchodom na dovolenku jemu alebo príbuznému, ktorý bude vašu domácnosť pravidelne kontrolovať a vyberať poštu. Plná schránka je lákadlom pre vlámačov.

6. Ak máte doma drahú elektroniku, je dobré mať zapísané ich výrobné čísla a ďalšie identifikátori hodnotnejších vecí. Polícii to potom veľmi pomáha pri identifikácii a ich následnom vrátení majiteľovi.

7. Vytvorte dojem, že vo vašom byte stále niekto prebýva. Podobne ako vo filmovej klasike Sám doma. “Dnes máme k dispozícii cenovo dostupné a efektívne zariadenia. Napríklad Xiaomi ponúka smart zariadenia, ktoré môžu vytvoriť dojem “obývanej” domácnosti, aj keď sa v nej práve nenachádzame. Cez mobilnú aplikáciu tak vieme aktivovať, aj z opačnej strany kontinentu, smart lampy, spustiť vysávač, čističku vzduchu či svoj obľúbený playlist na reproduktore,” hovorí Lýdia Žáčková zo Xiaomi. Dobrým trikom je nastaviť počas dovolenky častejšie vysávanie robotickým vysávačom. Okrem toho, že jeho zvuk môže odradiť zlodeja, z dovolenky sa vrátite do čistej domácnosti.

8. Polícia radí obydlie pripojiť na Pult centralizovanej ochrany Policajného zboru. Ide o službu s pravidelným mesačným poplatkom. Podobne ako obdobné služby zabezpečovacích firiem. Tie však nemusia byť nutné pri bežných bytoch a hoci je plnohodnotný alarmový systém veľmi dobré riešenie, nemusí byť finančne dostupné pre každého. Pre mnohých bude efektívnejšia investícia do smart technológií.

9. Dobrým základom je vybaviť domácnosť bezpečnostnými smart kamerami. “Aj kvalitné modely s vysokým rozlíšením, nočným videním a detektorom pohybu sa dajú kúpiť už za pár desiatok eur,” dopĺňa L. Žáčková. Najlepšou voľbou sú batériami alebo solárnym panelom poháňané modely kamier, ktoré nezaskočí výpadok prúdu. A ideálne také s možnosťou nahrávania incidentov na pamäťovú kartu, ak by náhodou vypadlo aj internetové pripojenie.

10. “Taktiež je dobré doplniť domácnosť napr. o senzor okien a dverí, ktorý zachytí nečakané otvorenie či pohyb v priestore,” dopĺňa L. Žáčková zo Xiaomi. V obchodoch už dokonca nájdete aj smart zalievanie kvetín alebo dávkovač jedla pre domáceho maznáčika. Ak ním je vycvičený doberman, tak možno všetky predošlé kroky nebude až také nutné dodržiavať.

Tieto produkty z portfólia Xiaomi pomôžu pri zabezpečení domácnosti a znížia riziko vykradnutia:

Mi Smart Ventilátor 2 - dizajnovo prepracovaný doplnok ideálny na horúce letné dni. Špeciálna dvojitá vrtuľa sa stará o presné nastavenie prietoku vzduchu od jemného vánku až po priame ofukovanie s rozptylom 140 stupňov. Ovládať sa dá hlasovými asistentkami Alexa od Amazonu alebo Google Assistantom. Počas dovolenky môže napríklad vo vybraný čas rozhýbať závesy.

Mi Smart Ventilátor 2.

Mi Smart LED Desk Lamp PRO - ďalší kúsok, ktorý svojím moderným dizajnom zapadne do každej domácnosti. Hliníkové telo s LED svetlom s nastaviteľnou teplotou od 2 500K do 4 800K a podporou ovládania cez Amazon Alexa, Google Assistant a Apple Homkit. Rozsvietiť sa dá na diaľku, prípadne skombinovať s detektorom pohybu a podobne.

Mi Smart LED Desk Lamp PRO

Xiaomi senzor na okná a dvere 2 - veľmi jednoduchý a cenovo dostupný doplnok pre bezpečnejšiu domácnosť bez nutnosti komplikovanej inštalácie. Jednoducho sa prilepí k rámu dverí alebo okna a v aplikácii Mi Home upozorňuje na ich otvorenie. Dá sa prepojiť s inými smart zariadeniami a napríklad pri otvorení zapnúť smart osvetlenie alebo robotický vysávač.

Xiaomi senzor na okná a dvere 2

Mi 360° Home Security Camera 2K Pro - cenovo dostupný a elegantný doplnok s inovatívnymi funkciami. S clonou len f/1.4 a vysokým 2K rozlíšením získate kvalitný záznam aj v šere, s nočným videním aj v tme. Navyše konštrukcia s dvoma motorčekmi dovoľuje v aplikácii Mi Home otáčať kameru 360 stupňov horizontálne a 118 stupňov vertikálne. Na diaľku si tak môžete obzrieť doslova celú miestnosť. Duálna audio komunikácia nenahráva iba zvuk, ale môžete sa cez kameru s prípadným zlodejom aj porozprávať. Záznam sa ukladá na pamäťovú kartu, NAS server alebo na cloud.

Mi 360° Home Security Camera 2K Pro

Bonusový tip

Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro - nová generácia robotických vysávačov s funkciou utierania podlahy s vylepšenou navigáciou, ktorej pomáha umelá inteligencia. Samozrejmosťou je ovládanie mobilnou aplikáciou. Spustenie vysávača sa dá naplánovať a načasovať vopred, alebo spustiť na diaľku kedykoľvek. Ako sme už spomínali, pustený vysávač vyvolá dojem, že v domácnosti nie je prázdna a zároveň prídete z dovolenky do uprataného.

Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro

(Zdroj: Tlačová správa Xiaomi)