Aeróbne cvičenie môže zlepšiť epizodickú pamäť, keď starneme

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 21. 2. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Vedci pokračujú v objasňovaní mnohých spôsobov, ako môže cvičenie pozitívne ovplyvniť zdravie mozgu tým, že skúmajú jeho účinky na mnohé formy kognitívnych funkcií. Najnovší výskum sa zameriava na našu schopnosť spomenúť si na minulé udalosti. Výsledky rozsiahlej analýzy súvislosti medzi pravidelnou fyzickou aktivitou a tým, čo je známe ako epizodická pamäť, ukazujú, že pohyb môže pomôcť zabrániť jej poklesu, keď sa presúvame do neskorej dospelosti.
V posledných rokoch sa vedci zaoberali detailmi o tom, ako môže cvičenie prospieť nášmu mozgu. Príklady zahŕňajú, ako môže fyzická aktivita podporiť riešenie problémov, odvrátiť mierne kognitívne poruchy, zlepšiť symptómy schizofrénie, zlepšiť učenie a znížiť riziko depresie.
V novej štúdii, ktorú viedli psychológovia z Pittsburghskej univerzity, bola identifikovaná medzera v našich vedomostiach o tom, ako môže aeróbne cvičenie konkrétne ovplyvniť epizodickú pamäť. Tomu napomáha časť mozgu, o ktorej je známe, že ťaží z cvičenia, a je to jeden z typov pamäte, ktorý je najcitlivejší na pokles súvisiaci s vekom. Vzťahuje sa na našu schopnosť spomenúť si na detaily osobnej skúsenosti, napríklad kedy a kde k nej došlo.
Aby vedci vniesli nové svetlo do tejto záležitosti, začali skúmaním nie menej ako 1 279 štúdií, ktoré potom zredukovali na 36, ktoré spĺňali určité kritériá, aby zohľadnili faktory, ako je hodnotenie cvičebných návykov. Pomocou špecializovaného softvéru a starostlivého zadávania údajov do tabuľky bol tím schopný spojiť informácie tak, aby sa dali porovnať účinky cvičenia.
Vedci sa špecificky zamerali na konkrétne demografické a vekové skupiny a len na to, ako súvisia s epizodickou pamäťou. Zistili, že pravidelné aeróbne cvičenie môže pozitívne ovplyvniť epizodickú pamäť u ľudí nad 55 rokov bez demencie. Tím pritom tvrdí, že zo štúdie sa zdá, že cvičenie asi trikrát týždenne po dobu najmenej štyroch mesiacov je to, čo je potrebné na to, aby to pozitívne ovplyvnilo epizodickú pamäť.
Analýza tiež odhalila poznatky o tom, kto najviac profituje z pravidelnej fyzickej aktivity. To naznačuje, že čím skôr si začneme vytvárať návyky v tejto oblasti, tým väčšiu šancu máme na uchovanie si epizodickej pamäte, keď prejdeme do neskorších štádií života. Vedci zistili, že došlo k výraznejšiemu zlepšeniu pamäte u ľudí vo veku 55 až 68 rokov v porovnaní s tými, ktorí majú 69 až 85 rokov.
Výskum bol publikovaný v magazíne Communications Medicine.