3D tlačené tenisky Cryptide zanechajú stopy mýtického zvieraťa
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 24. 2. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Nemecký dizajnér a architekt Stephan Henrich vytvoril netradičné futuristické 3D tlačené tenisky. Tie majú vyvýšené strany len tak, aby pôsobili ako priliehavá ponožka a obuv obsahuje dynamicky sa deformujúce štruktúry navrhnuté tak, aby nechali okoloidúcich zmätených, keď uvidia stopy po teniskách.
3D tlačené tenisky Cryptide sú navrhnuté predovšetkým tak, aby predviedli systém 3D tlače spoločnosti Sintratec S2, ako aj elastomérový materiál TPE podobný gume. Tenšie štruktúry na šľapách sú veľmi flexibilné, zatiaľ čo tie hrubšie štruktúry na pätách dokážu absorbovať podstatne viac energie pred ohnutím. Vrchná časť tenisky je veľmi tenká a perforovaná pre lepšiu priedušnosť, zatiaľ čo podrážka je navrhnutá špeciálne tak, aby zvládala potláčať sily vznikajúce pri chôdzi a behu.
Henrich pritom oddelil všetkých päť prstov na dizajne podrážky, pričom každý plát sa môže otáčať dopredu, aby sa vytvoril dojem ostrého pazúrika. Stopy v prachu , hline alebo piesku preto prinútia ľudí premýšľať, či to nezanechal napríklad Yeti. V skutočnosťi názov Crytide je označenie pre mýtické zviera.
Zdá sa, že tenisky sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné bezpečne uzavrieť pomocou šnúrok prevlečených západkami, hoci šnúrky počas predvádzania tenisiek neboli osadené. Henrich hovorí, že by malo byť pomerne jednoduché 3D skenovanie ľudských chodidiel a vytvorenie súpravy tenisiek Cryptide v dokonalých rozmeroch na mieru pre konkrétneho nositeľa. No ide o koncept, takže reálne asi táto obuv zostane len výstavným kúskom spoločnosti Sintratec.