Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nike a jeho basketbal budúcnosti

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
26. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Všetci veľmi dobre poznáme LED svetlá – využívame ich v domácnosti, stretávame sa s LED osvetlením v baroch a reštauráciách a najnovšie aj pri športe. V športovej hale The House of Mamba určenej basketbalistom sa totiž zrodila novinka v podaní LED nasvietenia palubovky nielen ako označenia čiar, ale aj omnoho viac.

Tvorba tohto typu basketbalovej haly trvala tri mesiace. Pozostáva z drevenej podkladovej vrstvy, na ktorej je uložená asi tisícka LED obrazoviek veľkosti 0,6 x 0,6m. Chráni ju vrstva tenkého skla a na nej je špeciálny povlak, ktorý zabezpečuje prirodzený odraz lopty a priľnavosť. Táto hala využíva zároveň množstvo senzorov na sledovanie pohybu, umelú inteligenciu a reaktívnu technológiu LED na zobrazenie najrôznejších grafík. Táto metóda sa plánuje čo najviac využívať na tréningové aktivity, pretože LED vizualizácia je akoby navádzačom pohybu športovca. Musí napríklad stíhať doskakovať na určité miesta, prudko meniť smer počas behu a podobne. Celá hracia plocha dokonca dokáže vytvoriť rôzne herné scenáre a typy útokov či obrany.

LEDky sa síce už na športové podujatia využívali dávnejšie, no väčšinou išlo „len“ o efekty či označenie ihriska. Pre rôzne typy označenia totiž stačí iba prepnúť farbu svetla či zmeniť nastavenia, veľkosť hracej plochy - a je to. Basketbalová reality show pochádzajúca z Číny s názvom Nike Rise, WiSpark, Rhizomatiks, AKQA – tí všetci stoja za vznikom haly The House of Mamba v Šanghaji. V show sa predstavilo v užšom výbere pár súťažiacich, ktorých mentorovali samotní velikáni ako LeBron James, Kobe Bryant. Mimochodom, meno haly „The House of Mamba“ je vzdaním poklony práve Bryantovi – ten má totiž prezývku Black Mamba.